خرید گل و گیاه آپارتمانی
خرید انواع فرش

تفاوت فرش ماشینی و دستبافت

مقایسه فرش ماشینی و دستبافت

بیشتر افراد میخواهند بدانند که فرش دستبافت چرا قیمت بالاتری نسبت به فرش ماشینی دارد یا تفاوت فرش ماشینی و دستبافت در چیست به نظر شما کدام یک بهتر است ؟ هر کدام از قالی های دست بافت یا ماشینی مزیت هایی نسبت به یک دیگر دارند و این خود دلیلی برای استفاده از هر کدام برای سلیقه ها گوناگون است شاید شما به الیاف حیوانی بیشتر علاقه داشته باشید تا الیاف مصنوعی شاید نرمی و زیبایی نخ ابریشم را به فرش ماشینی ترجیح میدهید شاید تفاوت قیمتی بسیار بالای قالی دستبافت نسبت به فرش ماشینی شما را از خرید این کالا باز داشته است ولی باید همه بدانند که دلایل زیادی برای تفاوت فرش ماشینی و دستبافت وجود دارد تا افراد مجبور باشند دیگری را انتخاب کنند . در ادامه توضیحات کامل مربوط به مقایسه فرش ماشینی و دستبافت به همراه نکاتی که در انتخاب فرش باید بدانید را قرار می دهیم که می توانید آن را مطالعه کنید .

 

مقایسه کیفیت فرش ماشینی کاشان و قالی دستبافت کاشان

از نظر کیفیت و نوع بافت فرش ماشینی با استفاده از دستگاه های عظیم بافندگی با فشار بالا ریشه ها را به تار فرش چسبانده و هیچ گونه گره ای در قالی ماشینی وجود ندارد انواع قالی ماشینی هنگامی که توسط دستگاه بافته میشوند تنها با استفاده از انبردست به راحتی میتوان ریشه ها را از فرش خارج کرد اما بعد از اهار کردن قالی و پرداخت آن ریشه ها بسیار محکم می شوند و به راحتی از داخل قالی خارج نمیشوند این یکی از دلایلی است که عمر فرش ماشینی بسیار پایین تر از نوع دست بافت است. اما بافندگان نوع دست بافت ریشه های قالی را به تار آن گره میزنند و از همان ابتدا آن را با استفاده از کوبیدن پود محکم میکنند . حاشیه ی قالی ماشینی یا همان ریشه هایی که در انتهای فرش وجود دارد تنها ظاهر نمایشی دارد و برای زیبا کردن آن است اما در فرش دستبافت هنگامی که قالی به پایان میرسد تار های طولی فرش را میبرند و تبدیل به ریشه ی قالی می کنند تا زیبایی قالی حفظ شود.

 

تفاوت ظاهر و قیمت فرش دست بافت با قالی ماشینی

با پیشرفت تکنولوژی فرش های ماشینی هزار شانه و 1200 شانه شباهت زیادی به قالی دستبافت پیدا کردند به همین دلیل به این نوع قالی ها دستبافت گونه نیز گفته میشود اما هر چه تعداد تراکم و شانه در این نوع فرش ها بالا تر رفت از عمق قالی کم شده است قالی های ماشینی تنوع شکل و ظاهر بالا تری نسبت به قالی دست بافت دارند انواع فرش ماشینی نیز به همین صورت است مثلا فرش 700 شانه ( دارای تراکم 2550 ) ، فرش ماشینی کاشان 1000 شانه ( دارای تراکم 3000 ) و قالی 1200 شانه با تراکم 3600 که این نوع قالی ها نیز تفاوت طرح و رنگ بسیار بالایی با خود دارند اما فرش دستباف به دلیل استفاده از رنگ های طبیعی حس زنده تر بودن را به انسان انتقال میدهد.

 

مقایسه ی نوع الیاف قالی دستبافت و قالی ماشینی

در قالی ماشینی الیاف مصنوعی به کار میرود چرا که این نوع فرش ها به دلیل تولید انبوهی که دارند نمیتوانند از الیاف طبیعی استفاده کنند این الیاف عبارت اند از الیاف اکریلیک ، الیاف پلی پروپین ، الیاف پلی استر که الیاف اکریلیک به خاطر نرمی و جنس بهتر نسبت به دیگر موارد از کیفیت بهتری برخوردار است و طبیعتا قیمت بالا تری نسبت به دیگر الیاف مصنوعی دارد. الیاف فرش دستبافت با استفاده از پشم حیوانی تولید میشوند این الیاف مقاومت بیشتری نسبت به الیاف مصنوعی دارند و همین طور در برابر دما نیز بسیار مقاوم هستند و همینطور رنگ را نیز به خود جذب میکنند و درخشندگی بسیار بالایی دارند ولی به خاطر پرزدهی بسیار بالای این نوع فرش برای افراد دارای حساسیت مناسب نیست فرش دستباف به خاطر الیاف مقاوم خود طول عمر بسیار بیشتری نسبت به قالیهای با الیاف مصنوعی دارد .  هر دو فرش فواید و مشکلاتی را دارا هستند که سلیقه ی افراد باید آن را انتخاب کند ولی فرش ماشینی به دلیل قیمت بسیار پایین تر نسبت به قالی دست بافت برای خرید با صرفه تر است.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا