خرید گل و گیاه آپارتمانی
خرید انواع فرش

تشخیص شانه و تراکم در فرش

منظور از شانه و تراکم در فرش و طریقه تشخیص آن
در بازار فرش ماشینی افرادی سود جو هستند که فرش ماشینی در شانه و تراکم پایین را به جای فرش هایی با شانه و تراکم بالا قرار می دهند و به دلیل آگاهی کم مشتریان از مشخصات فنی فرش ، این فرش ها را به قیمت پایین تر خریداری می کنند . در این مقاله با مفهوم شانه و تراکم در فرش و همچنین تشخیص تراکم فرش و تشخیص شانه فرش آشنا می شوید که در هنگام خرید فرش ماشینی سرتان کلاه نرود.


شانه و تراکم در فرش ماشینی

از مهم ترین شناسه های فرش ماشینی ، تراکم و شانه فرش است . تراکم عرضی فرش ( شانه فرش ) به تعداد گره یا ریشه در هر متر مربع از عرض فرش ماشینی و تراکم طولی فرش ( تراکم فرش ) به تعداد ریشه یا گره در هر متر مربع از طول فرش را می گویند . برای محاسبه تعداد ریشه و گره در هر متر مربع از فرش لازم است شانه فرش ماشینی را در تراکم فرش ضرب کنیم ، برای مثال تعداد گره فرش ماشینی 700 شانه تراکم 2550 برابر با 1785000 گره می باشد . تشخیص تعداد شانه و تعداد تراکم در فرش کار دشواری است و تنها کارشناسان فرش قادر به تشخیص آن در یک نگاه هستند . اما در اینجا به شما عزیزان یاد داده می شود در کوتان ترین زمان قادر به تشخیص تراکم و شانه فرش باشید.


تشخیص تراکم و شانه فرش

وقتی شما می شنوید که فرشی برای مثال 700 شانه دارد ، منظور این است که در یک متر از عرض فرش 700 ردیف نخ خاب قرار گرفته است . برای تشخیص شانه فرش کافی است گوشه ای از فرش را برعکس کرده و در پشت فرش 10 سانت از عرض  ( 70 ردیف ) و یا 1 سانت از عرض فرش ( 7 ردیف ) را شمارش کنید. 
محاسبه تراکم فرش ماشینی نیز به همین صورت است . برای مثال فرش 1000 شانه یعنی از نقطه شروع تا نقطه یک متر فرش دقیقا 1000 رج بافته شده است . و برای تشخیص تراکم فرش بازهم مانند محاسبه شانه فرش ، تعداد ریشه های 10 یا 1 سانتی متر از طول فرش را شمرد . در 10 سانتی متر از طول فرش 1000 شانه ( 100 رج ) و در 1 سانت ( 10 رج ) قرار گرفته است . 
این روش کار دشواری نیست اما نیاز به دقت بالایی دارد چرا که اگر تنها یک رج کم و زیاد شود ، در طول 10 برابر کم یا زیاد خواهد شد . از طریق این راه می توانید مطمئن شوید فرشی که خریداری کرده اید ، شانه واقعی و تراکم واقعیش چند است.


نکته کلیدی در خرید فرش

تراکم واقعی فرش 700 شانه ، تراکم 2550 . تراکم واقعی فرش 1000 شانه ، تراکم 3000 و همچنین فرش 1200 شانه نیز تراکم واقعیش 3600 می باشد . و فرش های هفتصد شانه با تراکم 2700 یا 3000 و یا فرش هزار شانه با تراکم 3600 وجود ندارد . همیشه سعی کنید فرش مورد نظر خود را از مکانی مطمئن ، باضمانت و گارانتی خریداری کنید . 
هانی فرش کاشان مکانی مناسب برای خرید فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه می باشد و تمامی محصولات خود را با ضمانتنامه 10 ساله اصل بودن فرش و گارانتی به مشتریان عزیز در هر کجای ایران به قیمت کارخانه فرش ماشینی عرضه می کند .
نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا