خرید گل و گیاه آپارتمانی
خرید انواع فرش

همه چیز درمورد فرش ماشینی

اطلاعات کامل در رابطه با فرش ماشینی
همه چیز درمورد فرش ماشینی
فرش ماشینی نمونه ای مصنوعی از همان قالی است که بر خلاف قالی و فرش دستباف ، توسط ماشین آلات صنعتی فرش ،  در کارخانجات فرش ماشینی بافته می شود و تفاوت های بسیاری با فرش دستباف دارد . قیمت فرش ماشینی به دلایلی چون استفاده از الیاف مصنوعی و ارزان قیمت و سرعت در تولید بافت ، پایین تر از قیمت فرش دستباف است و از مزایای فرش ماشینی می توان به زیباتر بودن نقوش فرش ، ساده تر بودن اجزا و قیمت پایین فرش ماشینی نسبت به فرش دستبافت اشاره کرد . در این مقاله با اطلاعاتی در مورد فرش ماشینی و هر آنچه که در مورد فرش ماشینی باید دانست آشنا می شوید.

تاریخچه فرش ماشینی در ایران
تاریخچه پیدایش فرش ماشینی در ایران نشان می دهد که این محصول قدمتی تقریبا 40 ساله دارد که در اوایل دهه 50 اولین فرش ماشینی در ایران توسط کارخانجات مخمل و ابریشم کاشان و توسط دستگاه های بافندگی ژاکارد و با الیاف مصنوعی فرش ماشینی نسبتا کوتاه و سبک بافته شد و رفته رفته به بازار فرش عرضه شد . همزمان با تولید اولین فرش در ایران ، عده ای از تجار دست به کار شدند و فرش های ماشینی با همان مشخصات و تا حدی مرغوب تر از فرش های بلژیکی وارد بازار فرش ایران کردند و سلیقه ایرانی را با فرش ماشینی آشنا کردند . با استقبال مطلوبی که مردم از فرش ماشینی کردند افرادی در این زمینه مشغول به کار شدند و صاحبان گروه صنعتی بهشهر که از سرمایه گذاران معروف کشور بودند اقدام به تاسیس شرکت صنایع فرش کاشان کردند که این شرکت در زمینه های تولید مواد و منسوجات فرش فعال بود و اولین محصولات خود را در سال 1353 به بازار فرش عرضه کرد . بعد از آن نیز شرکت های دیگری از جمله شرکت فرش شهباز ( فرش گیلان ) ، فرش مولن روژ یا نقش ایران و فرش اکباتان تاسیس شد و با یکدیگر به رقابت پرداختند . در سال 1357 تعدادی از متخصصان صنعت نساجی و دست اندر کاران صنعت فرش ماشینی و همچنین تعدادی از کارخانه داران فرش که در زمینه بافندگی فعال بودند به فکر ایجاد مراکز جدید تولید فرش ماشینی افتادند و به تاسیس کارخانه هایی چون : فرش قالی سلیمان ، فرش مشهد ، فرش کاشان ، فرش باستان ، فرش ستاره کویر ، فرش مازندران و ... پرداختند و از همینجا سیر تحول فرش ماشینی در ایران آغاز شد و یکی پس از دیگری کارخانه های تولید فرش ماشینی پدیدار شدند و شروع به فعالیت کردند . به طوری که امروزه بیش از 1600 واحد کوچک و بزرک تولید فرش به وجود آمده است.

فرش های ماشینی امروزی 
امروزه مراکز زیادی در رابطه با تولید و عرضه فرش ماشینی به وجود آمده است که فرش های با کیفیت و مرغوبی را به بازار ارئه می دهند . فرش های ماشینی در گذشته نسبت به فرش های جدید و امروزی کیفیت چندان خوبی نداشتند و از دستگاه های بافندگی چون AL1 ، ALD61 ، TEXTIMA و الیاف پشمی بافته می شدند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی دستگاه ها و الیاف جدیدی در زمینه تولید فرش به وجو آمده اند . فرش های ماشینی جدید از دستگاه هایی چون CRX ، CRT ، ASR ، VTR ، Shonherr که از بهترین و بروز ترین دستگاه های صنعت بافندگی هستند و از بهترین الیاف بافت فرش ماشینی ( صد در صد اکریلیک هیت ست ) بافته می شوند . این نوع از فرش ها دارای دوام و مقاومت بالایی هستند و طول عمر زیادی هم دارند و در تراکم و شانه های بالا تولید می شوند . از مهم ترین ویژگی های این فرش ها می توان به بدون پرز بودنشان اشاره کرد که به فرش های ضد حساسیت نیز معروف هستند و تنها در اوایل خرید پرزدهی دارند . برای از بین بردن پرز های فرش اینجا کلیک کنید.

شانه و تراکم در فرش ماشینی
از مهم ترین موارد فرش ماشینی شانه و تراکم آن است . هر فرش ماشینی دو مشخصه یا دو نوع تراکم دارد که به آنها تراکم و شانه می گویند :
تراکم طولی فرش ( تراکم ) : به تعداد ریشه یا گره در هر متر مربع از طول فرش را تراکم فرش می نامند . برای مثال فرش ماشینی تراکم 3600 یعنی این فرش در هر متر مربع از طول دارای 3600 ریشه است . تراکم های رایج در تولید فرش عبارتند از : تراکم 2550 ، تراکم 2700 ، تراکم 3000 و تراکم 3600 که تا به حال بالاترین تراکم در صنعت فرش بوده است.
تراکم عرضی فرش ( شانه ) : به تعداد ریشه یا گره در هر  متر مربع از عرض فرش ماشینی را شانه می گویند . برای مثال فرش 700 شانه به این معنی است که در هر متر مربع از عرض فرش معادل 700 گره یا ریشه وجود دارد . شانه های رایج در فرش ماشینی عبارتند از : فرش ماشینی 500 شانه ، فرش 700 شانه ، فرش 1000 شانه ، فرش 1200 شانه
هر فرش ماشینی شانه و تراکم مناسب به خود را دارد و همیشه تعداد شانه فرش نسبت به تراکم فرش بیشتر است است برای مثال : فرش ماشینی 700 شانه تراکم 2550 ، فرش ماشینی 1000 شانه تراکم 3000 ، فرش ماشینی 1200 شانه تراکم 3600

تعداد ریشه در فرش ماشینی ( گره رنگ فرش ) : به تعدا شانه و تراکم در هر متر مربع از فرش ماشینی را تعداد گره گویند و برای بدست آوردن آن کافی است شانه و تراکم را در هم ضرب کنیم برای مثال : 700*2550=1785000

فرش ماشینی دستبافگونه
شاید برایتان سوال باشد که فرش ماشینی دستبافگونه به چه معنی است؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت هرچه تراکم و شانه در فرش ماشینی بیشتر باشد مانند فرش ماشینی 1200 شانه تراکم 3600 ، فرش ماشینی ریز نقش تر و سفت تر می شود که به این گونه فرش ها دستبافتگونه ( دستبافگونه ) می گویند . از مزایای و فواید فرش ماشینی دستبافگونه می توان به نرم و لطیف بودن آن و مقاومت و طول عمر فرش اشاره کرد.

لچک و ترنج در فرش
لچک و ترنج در قالی به نوع نقشه فرش گفته می شود . لچک فرش همان چار طرف فرش است که مانند قابی گوشه های فرش را در بر گرفته است و نمایی بسیار زیبا به فرش می دهد . ترنج فرش همان طرح وسط فرش است که معمولا به صورت دایره ای و برگرفته از گل و اشکال اسلیمی مانند بته جقه می باشد . برای آشنایی بیشتر با طرح لچک و ترنج در فرش می توانید اینجا کلیک کنید .

ابعاد فرش ماشینی
بیشتر فرش های ماشینی موجود در بازار فرش ماشینی در ابعاد استاندارد چون قالیچه 4 متری ، فرش 6 متری ، فرش 9 متری و فرش 12 متری تولید می شوند اما امکان سفارش ابعاد دلخواه بعضی از فرش ها نیز وجود دارد.

تولید کنندگان فرش ماشینی
در اقسام نقاط کشور مراکز مختلفی برای تولید فرش ماشینی به وجود آمده است که جمع آوری اسامی آنها کاری دشوار و زمانبر است اما این مقاله تعدادی از اسامی کارخانجات فرش ماشینی را برای شما جمع آوری کرده است :
کارخانه های تولید فرش ماشینی : هانی فرش ، فرش قیطران ، فرش اعیان ، فرش زمرد ، فرش عالی مقام ، فرش فرش یلدای کویر کاشان ، فرش جردن ، فرش کاشان ، فرش کاخ ، فرش نگین مشهد ، فرش فرهی ، فرش پاتریس ، فرش پازیریک ، فرش تهران ، فرش سورنا ، فرش خاطره ، فرش نیاوران ، فرش آرشام و ...

بهترین فرش ماشینی
اگر قصد خرید فرش ماشینی را دارید ومی خواهید فرشی با کیفیت و درجه یک را خریداری کنید توصیه ما به شما خریداران عزیز خرید فرش ماشینی کاشان است . زیرا شهر فرش کاشان از اولین شهر هایی است که تولید فرش ماشینی روی آورد و بهترین و مرغوب ترین فرش ها را به بازار فرش ارائه کرد . از زیبا ترین فرش های ماشینی کاشان می توان به فرش های 700 شانه آن اشاره کرد که از بهترین الیاف و بروز ترین دستگاه ها بافته شده است. 

بهترین مکان برای خرید فرش ماشینی
هانی فرش عرضه کننده انواع فرش ماشینی کاشان به قیمت درب کارخانه است و تمامی محصولات خود را همراه با ضمانت نامه کتبی 10 ساله و تضمین بهترین کیفیت فرش به مشتری ارائه می کند . هانی فرش کاشان همواره به دنبال کسب رضایت مشتریان خود بوده و فرش خریداری شده را با ارسال رایگان درب منزل و پرداخت وجه فرش در هنگام تحویل با گارانتی در اسرع وقت به مشتری تحویل می دهد تا مشتریان عزیز با خرید به یاد ماندنی و منصفانه از فرش خود لذت ببرند.
نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا