خرید گل و گیاه آپارتمانی
خرید انواع فرش

ساختمان فرش

آشنایی با ساختمان  فرش

ساختمان فرش ماشینی

ساختمان فرش ماشینی به سه قسمت تقسیم می شود که عبارتند از: نخ خاب فرش ( pile thread ) ، نخ تار فرش ( Filling warp ) ، نخ پود فرش ( pick ) در ادامه این مقاله به آشنایی با ساختمان فرش و نخ پود و نخ تار فرش می پردازیم.


نخ خاب فرش ماشینی

نخ خاب در فرش همان نخ هایی هستند که سطح فرش را پوشانده اند. جنس این نخ ها در فرش دستباف : کرک و ابریشم یا پشم است و در فرش های ماشینی از الیاف مختلفی از جمله : اکریلیک هیت ست ، پلی استر ، بی سی اف ، پلی پروپلین استفاده می شوند که از بین آنها بهترین الیاف فرش ، فرش ماشینی بافته شده از اکریلیک هیت ست است. برای آشنایی با الیاف اکریلیک هیت ست مقاله آن را می توانید مشاهده نمایید.

 

روش پیدا کردن خاب فرش

هنگامی که بر روی سطح فرش دست می کشیم دو صورت دارد ، یا سر نخ ها تک تک رد شده و مانع دست کشیدن بر روی فرش می شود یا اینکه سطح فرش صاف و ثابت قرار گرفته و راحت دست از روی آن رد می شود که به آن جهت خاب فرش می گویند. برای پهن کردن چند فرش در کف اتاق همیشه سعی کنید خواب فرش ها در یک جهت باشد تا به مشکل بر نخورید.


نخ تار فرش ( نخ چله فرش )

نخ تار یا نخ چله فرش باعث استحکام فرش در جهت طول آن می شود و اغلب از جنس پنبه و پلی استر می باشد.


نخ پود فرش

تا اینجا با نخ خاب و نخ تار و جنس آنها آشنا شدید. یکی دیگر از بخش های اساسی در فرش ماشینی و فرش دستباف نخ پود آن است. نخ پود باعث مستحکم شدن عرض فرش و نگه داشتن ریشه های خاب فرش می شود و معمولا از جنس پنبه هستند.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا