خرید گل و گیاه آپارتمانی
خرید انواع فرش

رفع انواع لکه و کثیفی از روی فرش و گلیم فرش

رفع لکه روی فرش و لکه گلیم فرش

روش های صحیح تمیز کردن کثیفی از روی فرش

فرش یا گلیم فرش از وسایلی در خانه هستند که توجه افراد را به خود جذب می کند و جلوه خاصی به خانه می دهد. رفع کثیفی و لکه فرش برای خانم ها دغدغه ای مشکل می باشد و نمی دانند چگونه باید کثیفی را از فرش پاک کرد . با خواندن مطالب زیر با رفع لکه و کثیفی از فرش و و رفع لکه گلیم فرش را می آموزید. در این مقاله سعی شده است توضیحات تکمیلی و کامل درباره رفع لکه روی فرش و لکه گلیم فرش ارائه بشود.


پاک کردن انواع لکه و کثیفی فرش و لکه گلیم فرش

فرش ها به دلیل رفت و آمد زیاد خیلی زود کثیف شده و انواع لکه را در خود نمایان می کند.در ادامه مطالب با مواردی چون ، تمیز کردن لبه ها و ریشه های فرش ، رفع لکه چای از روی فرش ، رفع جای وسایل سنگین روی فرش ، ضد عفونی فرش ، از بین بردن مواد روغنی و نفتی فرش ، پاک کردن مداد شمعی روی فرش ، پاک کردن لکه کاکائو و قهوه روی فرش ، پاک کردن چسب روی فرش ، از بین بردن لکه خون از روی فرش ، پاک کردن خودکار و جوهر از روی فرش و موارد دیگر آشنا می شوید.


روش های از بین بردن لکه از روی فرش

از بین بردن لکه چای و قهوه از روی فرش ، معمولا بیشتر افراد با این مورد آشنا هستند فقط کافی است مقدار کمی سودا یا آب معدنی را روی آن ریخته و با دستمال بر روی آن بکشید این کار را باید تا جایی ادامه داد تا فرش به حالت اولیه خود برگردد.


از بین بردن لکه های آبمیوه از روی فرش ، لکه آب هویج و روش از بین بردن لکه آب هویج از روی فرش یا هر نوع آب میوه دیگر امری نا شدنی و غیر ممکن نیست فقط کافی است قبل از اینکه لکه کهنه شود آن را با محلول سرکه سفید و نمک و مقداری آب شستشو دهید البته سرکه سفید نباید زیاد باشد زیرا باعث آسیب به فرش می شود.


از بین بردن جوهر خودکار از روی فرش ، در این نوع از کثیفی تنها کافیست مقداری شیر بر روی آن بریزیم و صبر کنیم تا جوهر جذب شیر شود.بعد از اینکه جوهر جذب شیر شد آن را با دستمال پاک کرده و نگذارید لکه پخش شود.این کار را مدام انجام داده تا لکه از بین برود.


از بین بردن روغن و چربی از روی فرش ، برای رفع چنین کثیفی باید مقداری شیر را با آرد ذرت مخلوط کنیم و بر روی لکه بگذاریم و بعد از مدتی که کثیفی جذب مخلوط شده آن را با دستمال خشک کنیم زیرا آرد ذرت جاذب چربی است.


از بین بردن آدامس از روی فرش ، در این روش تکه ای یخ بر روی محل گذاشته تا آدامس سفت شود وقتی این کار انجام شد می توانیم آدامس را با چاقو از روی فرش جدا کنیم.


از بین بردن لاک و رنگ ، کمی مایع شوینده را با سرکه و آب مخلوط کرده و قبل از اینکه سفت شود با دستمال آغشته به مخلوط بر روی لکه می کشیم سپس با آب گرم روی فرش را بشویید.در صورت سفت شدن رنگ می توانید از حلال رنگ نیز استفاده نمایید.


از بین بردن ادرار و مدفوع از روی فرش ، از آن جایی که این لکه ها بوی بدی ایجاد می کنند ابتدا به وسیله یک دستمال مرطوب که ترجیها معطر باشد را روی فرش می کشیم و اگرز این کار پاسخگو نبود مقداری جوش شیرین روی فرش میریزیم و بعد از چند دقیقه جوش شیرین را جارو بکشید و دوباره با دستمال روی فرش را تمیز کنید.


از بین بردن خون از روی فرش ، برای رفع لکه خون کافی است مقداری آب اکسیژنه تهیه کنید و به وسیله آن لکه را از بین ببرید.


از بین بردن قطرات شمع از روی فرش ، در این مورد باید با دقت کاغذی تیره رنگ یا کاغذ خشک کن را روی فرش گذاشته و با اتو به آن حرارت می دهیم. بعد از این می بینیم که قطرات شمع بر روی کاغذ چسبیده است.با چندین مرتطبه تکرار این کار موفق به رفع این گونه کثیفی بر روی فرش می شوید.


از بین بردن چسب از روی فرش ، چسب از سخت ترین نوع کثیفی بر روی فرش می باشد در این مورد باید مخلوطی از آب ولرم و مواد شوینده تهیه می کنیم ( بهتر است مقداری آمونیاک تهیه کرده و داخل محلول بریزیم ) بعد محلول را به دستمالی آغشته کرده و بر روی محل مورد نظر بکشید.


از بین بردن تنباکو و نیکوتین از روی فرش ، در این روش باید مقداری گلیسیرین تهیه کنید و آن را روی فرش بریزید و بعد از مدتی با آب شستشو دهید و در صورت نیاز چندین بار این کار را تکرار می کنیم.


از بین بردن مداد شمعی و قیر از روی فرش ، در رفع مواد چرب از روی فرش مانند مداد شمعی باید مقداری حلال غیر چرب که خیلی زود خشک شود را تهیه کنید و آن را با دستمال آغشته کرده و بر روی فرش می کشیم و آنقدر این کار را انجام می دهیم که این نوع کثیفی محو شود.


از بین بردن انواع ادویه از روی فرش ، محلولی از آب و آب لیمو تهیه کرده و به وسیله یک دستمال خشک فرش را تمیز می کنیم.


از بین بردن لکه های قدیمی فرش ، از مقداری کف خمیر ریش استفاده نمایید و آن را روی فرش بمالید و بعد از چند دقیقه آنت را با دستمال مرطوب خشک کنید و بعد از این کار دستمالی خشک بر روی محل کثیفی قرار داده تا رطوبت را جذب کند.


از بین بردن کثیفی های لبه ی فرش و ریشه فرش ، این کار را می توانید به وسیله یک دستمال و مقدار کمی از محلول شوینده انجام دهید.


از بین بردن جای وسایل سنگین از روی فرش ، برای از بین بردن جای اجسام سنگین مانند پایه مبل روی محل مقداری یخ گذاشته و بعد از مدتی با دستمالی خشک بر روی آن می کشیم تا به حالت اولیه خود برگردد.


نکات مهم در رابطه با رفع انواع لکه از روی فرش

قبل از انجام کار های بالا اگر مشکل تنفسی دارید حتما کار را در فضای باز و به همراه یک نفر دیگر انجام دهید.

حتما از دستکش و ماسک استفاده نمایید.

برای استفاده از مواد اسیدی ( شامپو فرش ) در شستشو فرش شوینده هایی که دارای خاصیت کمتر اسیدی هستند را انتخاب کنیم زیرا بهترین شامپو فرش برای شستشو چنین موادی هستند زیرا به بافت فرش آسیب نمی رسانند. فقط در مواقع ضروری از شوینده هایی با خاصیت اسیدی بالا استفاده نمایید .

اگر شامپو فرش در دسترس ندارید می توانید یک قاشق نمک را در یک لیتر آب حل کرده و آنقدر هم بزنیم تا کف کند و بعد از آن می توانید از کف به وجود آمده استفاده نمایید.

اگر کثیفی فرش جز عوامل بالا نبود حتما به قالیشویی برای شست و شوی فرش مراجعه کنید.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا