خرید گل و گیاه آپارتمانی
خرید انواع فرش

تفاوت فرش و قالی

تفاوت فرش و قالی

فرش و قالی

هنر فرش بافی در ایران به چندین هزار سال قبل بر می گر دد و قدمت بسیار زیادی دارد. هنر فرش بافی در ایران رونق بسیار زیادی دارد و در جهان معروف است. اما یک سوال پیش می آید که آیا فرش با قالی فرقی دارد ، در پاسخ به این سوال باید گفت بله تفاوت دارد زیرا به هرچیز گستردنی و پهن کردنی فرش می گویند. فرش ها انواع مختلی دارند ازجمله ، قالی ، گلیم ، جاجیم و غیره دارد. در این مقاله توضیحات کامل برای برای تفاوت فرش و قالی قرار داده ایم.

 

تفاوت فرش با قالی چیست

به فرش هایی که داارای پرز هستند قالی گفته می شود. یعنی همان فرش هایی که با نخ پرز دار و چله بافته می شوند. همچنین تفاوت قالی با قالیچه در مقدار اندازه آن می باشد. به فرش هایی که از 6 متر بیشتر باشد قالی می گویند و اگر کمتر از 6 متر باشد قالیچه گفته می شود. البته فرش های دیگری نیز چون فرش فانتزی و فرش مدرن زیر شش متر هم وجود دارد.


انواع قالی نسبت به جنس بافت

قالی تمام پشم ، به فرشی که از تار و پود پشمی باشد به آن قالی پشمی می گویند. این قالی به دلیل زخیم بودن پرز و جنس نخ درشت است. این نوع از قالی معمولا ساده بافت است و طرح زیادی ندارد و دارای ویزگی برگشت پذیری بالا می باشد.

قالی چله پشم ، این نوع قالی چله ای گشمی دارد و جنس نخ بافته شده در این قالی از الیاف دیگری است.

قالی تمام ابریشم ، به فرشی که دارای پرز و تار و پود ابریشمی باشد قالی ابریشمی گفته می شود. این قالی ها بسیار گران قیمت هستند و هر کسی توانایی خرید آنها را ندارد و ارزش بسیار زیادی دارند. این قالی ها بسیار زیبا و ریز بافت هستند. ویژگی این فرش ها مقاومت زیاد در برابر لکه و کثیفی است و تنها کافی است با شامپو فرش آن را تمیز کنید.

قالی کف ابریشم ، به قالی هایی که نخ چله ی آن از الیاف پشمی است و نخ خاب آن از جنس ابریشم می باشد قالی کف ابریشم گفته می شود.

قالی گل ابریشم ، این نوع قالی ها قیمت زیادی دارند و در گل برگ های طرح فرش از ابریشم استفاده شده است و ما بقی بافت از جنس پشم می باشند.

تا اینجا با تعریف از فرش و قالی آشنا شدید و دانستید که قالی جزوی از فرش می باشد در نتیجه فرش ها نیز به دو دسته فرش دستبافت و فرش ماشینی تقسیم می شوند که امروزه فرش کاشان مهد فرش ماشینی بوده و کارخانه های بسیار زیادی در این شهر صنعتی در حال فعالیت هستند.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا