خرید گل و گیاه آپارتمانی
خرید انواع فرش

سوالات متداول در خرید فرش

آنچه در مورد خرید فرش باید بدانید

زمانی که شما برای خرید فرش به فروشگاه ها و یا نمایشگاه های آن مراجعه می کنید با اصطلاحات مختلفی رو به رو می شوید و سوالات زیادی برای شما درباره آن ها پیش می آید ما سعی کرده ایم در این بخش به تمامی سوالات متداول شما در هنگام خرید فرش ماشینی پاسخ بدهیم و در مقاله ای که مطالعه خواهید نمود این مسئله را برای شما با یک پرسش و پاسخ ساده روشن سازی کرده ایم .در ادامه سوالات توضیحاتی به صورت کامل قرار داده تا به طور کامل با هر اصطلاح آشنا شوید . با ما همراه باشید .

شانه فرش چیست ؟


به صورت کلی می توان گفت که تعداد گره هایی که در یک متر از عرض فرش ماشینی قرار گرفته است شانه می گویند که بعضی افراد آن را با اصطلاح تراکم عرضی نیز می شناسند . شانه دارای انواع مختلفی می باشد که رایج ترین آن ها عبارتند از فرش 1200 شانه ، فرش 1000 شانه ، فرش 700 شانه و فرش 500 شانه . برای اینکه بیشتر متوجه این موضوع شوید یک مثالی را بیان می کنیم اگر شما یک فرش 700 شانه در اختیار داشته باشید و تعداد گره ها در ده سانتی متر از عرض آن را بشمارید باید به عدد 70 برسید که این نشانه دهنده 700 شانه بودن آن می باشد .


تراکم طولی فرش چیست ؟


فرشها دارای دو جنبه عرضی و طولی می باشند و همان گونه که برای شانه توضیح دادیم که مر بوط به عرض یک فرش بود برای تراکم طول نیز می توانید همان تعریف را در نظر بگیرید یعنی به تعداد گره ها در یک متر از طول یک فرش تراکم طولی گفته می شود . تراکم در فرش ها از حدود 1000 و پایین تر از آن و تا 3000 به بالا می باشد . برای مثال فرش 700 شانه دارای تراکم 2550 می باشد . تعداد تراکم های طولی که در حال حاضر در بازار موجود هستند عبارت است از 1000 ، 2550 ، 2700 ، 3000 و 3600 .


نخ خاب فرش چیست ؟


به نخ و الیافی که در سطح فرش به کار رفته است نخ خاب می گویند . این گونه از نخ ها قابلیت لمس شدن را داشته و زمانی که شما روی آن راه می روید و یا دست خود را روی آن ها می کشید می توانید نرمی و لطافت آن را حس کنید . در فرش دستباف از الیاف طبیعی همچون پشم ، کرک و ابریشم به منظور بافت نخ خاب استفاده می شود اما جنس الیاف مصرفی برای نخ خاب در فرش های ماشینی متفاوت بوده و اغلب از نخ های مصنوعی همانند پلی پروپیلن ، پلی استر یا همان ابریشم مصنوعی ، نخ ترک و اکریلیک استفاده می گردد .


نخ پود چیست ؟


نخ هایی که نقش استحکام و مقاومت فرش را بر عهده دارند نخ های پود نامیده می شوند که از زیر و روی گره های اصلی عبور می کنند . به صورت کلی نقش نخ پود را می توان نگه داشتن نخ خاب دانست . جنس این نوع نخ ها اکثرا و معمولا از پنبه می باشد . بعضی از تولید کنندگان از الیاف پلی استر نیز برای این منظور استفاده می کنند .


نخ چله یا نخ تار فرش چیست ؟


نخ چله و یا نخ تار نیز کاربردی شبیه به نخ پود دارد اما با این تفاوت که این نوع در جهتی مخالف از نخ پود یعنی در جهت طولی قرار می گیرند و نقشش همان مقاومت و استحکام فرش است . جنس آن نیز معمولا از پلی استر و پنبه می باشد .


فرش پازیریک چیست ؟


این فرش در واقع نخستین و قدمی ترین فرش در جهان می باشد که در سال 1327 شمسی در منطقه سیبری کشف گردید . به طوری که تعدادی از کارشناسان و باستان شناسان علم تاریخ به همراه چند تن از پروفسور و اساتید در این علم در سیبری فرشی را پیدا و یا کشف نموده اند که ادعا می کنند که در زمان هخامنشی در ایران بافته شده است . با استناد به این موضوع می توان دریافت که هنر قالی بافی در ایران قدمتی دیرینه دارد .


تابلو فرش ماشینی چیست ؟


این نوع از محصول یکی از زیر شاخه های فرش های ماشینی محسوب می شود و دارای طرح هایی متفاوت و خاصی است . از این نوع فرشهای تابلویی برای زینت بخشیدن به دیوار خانه ها استفاده می کنند به گونه ای که آن را در قابی از جنس های مختلف اما زیبا محصور می کنند و در قسمتی از خانه یا روی دیوار آن نصب می نمایند . تابلوفرش نیز مانند فرش ماشینی در تعداد شانه های متفاوتی از قبیل 1200 شانه ، 1000 شانه و 700 شانه بافته می شوند .


فرش دستبافتگونه چیست ؟


ما مردم ایران علاقه ای خاص و وافر به فرش های دستبافت داریم به همین خاطر است که ترجیح می دهیم کف خانه های خود را اغلب با این نوع فرش و یا حداقل شبیه آن ها بپوشانیم و به دلیل هزینه های بالایی که فرشها دستبافت دارند برخی از افراد قادر به خرید آن نیستند به همین دلیل تولید کنندگان فرش ماشینی در صدد بافت فرش های ماشینی دستبافتگونه برآمده اند . فرش دستبافگونه دارای بافتی بسیار ریز و شبیه به قالی دستباف می باشند به همین دلیل به آن ها فرش دستبافت گونه گفته می شود . اصولا فرش های 1200 شانه و 1000 شانه جزو این دسته اند  زیرا به دلیل داشتن شانه و تراکم بالا دارای بافتهایی ریز هستند و علاوه بر ریزنقشی از ظرافت بالایی نیز برخوردارند . فرش ماشینی دستبافتگونه دارای قیمتی کمتر نسبت به قالی دست بافت است به همین دلیل مورد استقبال عموم افراد قرار گرفته و جایگاه خاصی را به خود اختصاص داده است .


گلیم فرش چیست ؟


به فرش ماشینی که بدون پرز می باشند گلیم فرش گفته می شود . از به هم بافته شدن تار و پود این نوع فرشها را پدید می آورند . گلیم فرش نیز دارای دو نوع ماشینی و دستی است و در آنها از الیافهای متعددی استفاده می شود که از جمله آنها می توان پنبه ، ابریشم ، کرک ، پشم و غیره را نام برد . این نوع از محصولات با حضور صنعت فرش ماشینی به بازار عرضه شد . برای بافت گلیم فرش از ماشین آلاتی قدرتمند استفاده می کنند . گلیم فرشهای ماشینی به دلیل شباهت زیادشان به گلیم فرش های دستبافت و همچنین قیمت مناسب ترشان نسبت به آنها می توانند جایگزین خوبی برای گلیم فرش های دستبافت باشند .


فرش شنل چیست ؟


فرش شنل از زیر شاخه های فرشهای فانتزی می باشد که در آن اغلب از الیاف مصنوعی پلی استر استفاده می گردد . ویژگی که این نوع از فرش ماشینی را به نام کرده است طرح های برجسته و متنوع آن می باشد و به دلیل داشتن نرمی و لطافت بسیار توانسته مشتریان زیادی را به سوی خود جذب کند .

ما در این مقاله مطالبی را پیرامون نکاتی که باید در مورد فرش بدانید بیان نمودیم ، امیدواریم با مطالعه این مطلب بهره لازم را برده باشید . شما عزیزان می توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی هانی فرش و بازدید و مورد بررسی قرار دادن محصولات آن ، فرش ماشینی مورد نظر خود را خریداری نمایید . فروشگاه هانی فرش تمامی محصولات موجود در سایت خود را با درجه کیفیت یک ممتاز و قیمت بسیار مناسبی عرضه می دارد که این گزینه از افتخارات این فروشگاه به حساب می آید . شرکت هانی فرش برای راحتی مشتریان خود با حذف واسطه ها و هزینه های اضافی امکان خرید مستقیم فرش را فراهم آورده است . از جمله مواردی که یک خرید امن را برای شما فراهم می آورد ؛ دارا بودن ضمانت نامه معتبر و بیمه نامه  می باشد که محصولات موجود در این فروشگاه از این امتیاز برخوردار است .

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا