خرید گل و گیاه آپارتمانی
خرید انواع فرش

مشخصات فرش ماشینی کاشان

عواملی که باعث پیشرفت فرش ماشینی کاشان شده است

فرش در زندگی ما ایرانی ها نقش مهمی را ایفا می کند . به طوری که در اکثر خانه ها می توانید آن را ببینید حال چه به صورت زیر اندازه ، چه به صورت تزیینی . اولین فرش های ماشینی در دهه 50 و در شهر کاشان بافته شد که توسط ماشین ژاکارد بافته آن صورت گرفت و وارد بازار شد ، و همچنین با استقبال فراوانی روبه گشت . به همین خاطر افرادی وجود داشتند که به فکر ایجاد مراکزی برای تولید فرش ماشینی افتادند . و به همین صورت رفته رفته کارخانه های بافت فرش در سراسر ایران به خصوص در کاشان افزایش یافت . به همین دلیل تحول عظیمی در صنعت فرش ماشینی رخ داد . و در حال حاضر ایران در رتبه 5 صادر کنندگان فرش ماشینی قرار گرفته است و کاشان بیش از 70 % آن را در دست دارد . فرش های ماشینی توسط دستگاه های بافته می شوند  که انسان در آن دخالت مستقیم ندارد
به دلیل این که مردم دارای سلایق و فرهنگ های متفاوتی می باشند . فرش های ماشینی کاشان در رنگ و طرح های متنوعی بافته می شوند . به همین دلیل در کنار فرش دست بافت دارای رشد بسیاری بوده است . می توان امروزه کاشان را به عنوان قطب تولید فرش ماشینی دانست . در این شهر سالانه حدود 80 میلیون متر مکعب فرش بافته و تولید می شود . که از این 80 میلیون متر مکعب تنها 50 میلیون متر مکعبش مصرف داخلی می باشد و 30 میلیون متر مکعب آن را به سایر کشور ها صادر می کنند . 


 سیر تحول فرش ماشینی از گذشته تا به امروز


همانطور که گفته شد اولین فرش به وسیله ی دستگاه های بافته شده که برای این کار مناسب نبود به همین دلیل دارای کیفیت خوبی نیز نبوند . در زمان های گذشته معمولا فرش ها را در تعداد 350 و300 شانه و با تراکم 900 می بافتند . اما اکنون با پیشرفت تکنولوژی و علم و ارتقای دستگاه های فرش بافی توانسته اند که فرش های با تعداد شانه و تراکم بالا تر تولید کنند . به همین دلیل کیفت آن ها نیز افزایش پیدا کرده است . همچنین فرش های که در زمان های گذشته بافته می شدند دارای طرح های بسیار ساده و زمینه های خلوت  بودند و تعداد رنگ های که در آن ها بکار می رفت بسیار کم بود . اما اکنون تعدا رنگ های که در یک فرش ماشینی بکار می رود به 14 تا هم رسیده است .


 ویژگی های فرش ماشینی کاشان


فرش های چه دست بافت و چه ماشینی دارای محبوبت خاصی می باشند . می توان از طرح های فرش ماشینی کاشان مواردی از قبیل شکارگاهی ، گلدانی ، واگیره ای ، شاه عباسی ، اسلیمی و غیره را نام برد . که معروف ترین آن ها شاه عباسی و اسلیمی می باشند . یکی از مهم ترین ویژگی های فرش کاشان لچک که در چهار گوش و ترنجی که در مرکز آن قرار دارد می باشد که خود باعث زیبایی و جذابیت در فرش شده است و به همین دلیل می باشد که فرش های که دارای ترنج و لچک می باشند متقاضیان زیادی دارند . بیشتر افراد فرش ماشینی کاشان با رنگ های روناسی یا همان لاکی می شناسند . این رنگ از قرمز دانه و یا روناس تهیه می شود که می توانند با زیاد و کم کردن غلظت قرمز دانه و یا روناس سایه های بسیار زیبایی را ایجاد کنند . لازم به ذکر است که از رنگ روناسی و یا همان لاکی بیشتر در فرش های جوشقانی استفاده می شود . 
در تمامی فرش های ماشینی کاشان برچسب های قرار می گیر د که تمامی اطلاعات مورد نیاز برای خریدار در آن وجود دارد . که این اطلاعات شامل : ارتفاع خاب ، نام و کد محصول ، تراکم و شانه ، جنس نخ پود ، شرایط نگهداری ، جنس نخ خاب ، درجه آن و موارد ضروری دیگر می باشد . و خریدار در هنگام خرید می تواند از اطلاعات آن به بهترین نحوه ممکن استفاده نمایید و بتواند خرید خوبی را انجام دهد .
فرش های ماشینی کاشان را از الیاف های مصنوعی مانند نایلون ، اکریلیک هیت ست ، پلی پروییلن ، ویسکوز ، نخ های پشمی و ترکیبی از آن ها تهیه می کنند . که در بین آن ها الیاف آکرلیک هیت ست شد از کیفیت بالا تری بر خوردار می باشد این نوع از الیاف دارای ویژگی های از قبیل لطافت ، ظرافت ، نرمی ، مقاوم در برابر حرارت به صورتی که اگر قابلمه و یا اتو داغ را به مدت پنج دقیقه روی آن قرار دهید دچار سوختگی و یا تغییر رنگ نمی شود ، طول عمر بالا و غیره می باشد و برای بافت اکثر فرش های ماشینی کاشان از الیاف اکریلیک هیت ست استفاده می کنند .
این محصولات ، از نظر ابعاد و اندازه نیز دارای تنوع می باشد . که از اندازه های استاندارد آن می توان به 12 متر ، 9 متر و 6 متر اشاره نمود ، دارای اندازه های کوچک تری نیز می باشند که اکثرا از آن اندازه ها برای تابلو فش های زینتی استفاده می کنند . و همچنین دارای شانه و تراکم می باشند که عبارتند از 500 شانه ، 700 شانه ، 1000 شانه و 1200 شانه که این ها را می توان به جزو پر فروش ترین شانه ها در بازار دانست .
کاشان از زمان های گذشته از بزرگترین تولید کننده های فرش ماشینی در کل خاورمیانه بوده است . که با تولید و بافت فرش های با کیفیت و درجه یک توانسته در کل دنیا خوش بدرخشد و اکثر افراد برای تهیه فرش ترجیح می دهند که فرش ماشینی کاشان را خریدارای نمایند .

به دلیل تنوع در طرح و به روز بودن نقشه های فرش و کیفیت بالا و همچنین به خاطر استفاده تولید کنندگان از بهترین دستگاه های بافت فرش ماشینی ، تقاضا برای خرید فرش ماشینی کاشان بسیار بالا رفته و روز به روز بر کثرت مشتریان افزوده می شود . شرکت هانی فرش ، برای پاسخ دادن به نیاز مشتریان و برای حذف واسطه در فروش فرش و پایین آوردن قیمت فرش ، اقدام به فروش اینترنتی فرش کرده است . فروشگاه آنلاین هانی فرش ، کلکسیونی از بهترین فرش ماشینی کاشان می باشد .

 

 

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا