خرید گل و گیاه آپارتمانی
خرید انواع فرش

رو نمایی از پیشرفته ترین دستگاه تولید فرش ماشینی

نقش تکنولوژی در تولید فرش های ماشینی

 

عمده تولیدات نساجی ایران توسط ماشین آلاتی که در کشورهای بلژیک و آلمان ساخته می شود ، تولید می گردند . کشور آلمان و بلژیک معتبرترین سازندگان دستگاههای فرش بافی را دارد . دو برند شونهر و وندوویل از جمله همین تولید گنندگان هستند . امروزه شاهد پیشرفت صنعت فرش و پیشروی چشم گیر آن نسبت به دیگر محصولات صنعت نساجی هستیم . این مهم در سایه تلاش و همت دست اندرکاران این زمینه حاصل شده است . با وجود انواع تحریم ها در زمینه قطعات و ماشین آلات صنعتی خوشبختانه روز به روز موفقیت بیشتری در تولید فرش ماشینی پیدا کرده و توانسته ایم انواع تولیدات را رونق ببخشیم . با این وجود تاثیر تکنولوژی در تولید انواع فرش بر کسی پوشیده نیست . تولیدات پیشرفته و با فناوری روز دنیا موجب افزایش صادرات به کشورهای اروپایی و آمریکایی شده که در کنار منفعت اقتصادی کشور به کاهش نرخ بیکاری انجامیده است .


تاثیر تکنولوژی در تولید فرش


از مهمترین دلایل پیشرفت تکنولوژی در تولید انواع فرش ، حجم پایین قاچاق و مبارزه سرسختانه با قاچاقچیان و هم چنین حجم پایین واردات فرش به داخل کشور می باشد . فرش ایرانی در سراسر دنیا شناخته شده و دارای برند جهانی ست به گونه ای که در تمام جهان ایران را با نام فرش و قالی می شناسند . اگر پیشرفتی در این زمینه نداشتیم و تاثیر تکنولوژی در تولید انواع فرش قابل رویت نبود بی شک تا الان در مقابله با رقبای خود بازارهای جهانی را از دست داده و دیگر در بازار عرضه حرفی برای گفتن نداشتیم . ناگفته نماند که قسمت زیادی از پیشرفت را مدیون بخش خصوصی هستیم ، مسئولین بخش خصوصی با پیگیری ها  و تلاش های بی وقفه خود توانسته اند تولیدات را با تکنولوژی جهانی وقف داده و با برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی متعدد در شناساندن فرش ایرانی به دنیا گامی موثر بردارند .
در حال حاضر فرش کلاریس به روزترین تکنولوژی فرش ماشینی در دنیا را دارا می باشد که در ایران توسط تولید کنندگان داخلی در حال تولید می باشد . فرش کلاریس که با نام فرش چایی نیز شناخته می شود برای اولین بار در ایران و در سال 1397 تولید و رونمایی شده است .
فرش 700 شانه که به دلیل ویژگیهای خاص خود پرمتقاضی ترین محصول کارخانجات تولیدی است ، نیازمند دستگاه‌های تولید قدرتمند جهت ایجاد کیفیت بالا در تراکم و شانه پایین هستند ، به‌روزترین دستگاه‌ در کارخانه های تولید محصولات 700 شانه ، Hcpx می‌باشد .
ماشین های بافت 1200 شانه را تنها می توان در کشور ایران پیدا کرد ، حتی بلژیک که سازنده دستگاه فرش 1200 شانه است تا کنون نتوانسته محصول را به مرحله تولید برساند . ارائه فرش بافته های 1200 شانه با ماشین Alpha 500 XHDC که از ساخته های شونهر می باشد امکان پذیر است . ماشین آلات قدرتمند و بدون عیب که توسط بهترین برنامه ریزان طراحی و ساخته شده است . شرکت نام برده پس از Alpha 300 به ساخت Alpha 320 ، Alpha 360  ، Alpha 400 و در نهایب Alpha 500 XHDC که مورد استفاده در ایران است پرداخته است . این سیر طبیعتا در بافت محصولات و بالا بردن کیفیت آن تاثیر داشته ، از همین رو شاهد بهتر شدن محصولات و کفپوش منازل در گذر زمان بوده ایم .
گلیم ها و فریزها که نوعی فرش مدرن محسوب می شوند ، نیازمند دستگاهی به نام ADR هستند . این دستگاه با عرض 4 متر و به دلیل ضعیف بودن نمیتواند در بافت تراکم های بالا به خوبی عمل کند . دستگاههای HCP که انواع مختلفی دارند از دیگر ماشین آلاتی هستند که از نظر کیفیت و بافت فرش های متفاوتی تولید می کنند . در این مورد میتوان اشاره کرد به 1- برای 8 رنگ -HCP2 - برای 10 رنگ -HLX،CRP ، CRX1,2 ، CRT و غیره .

بافت فرش های مدرن توسط ماشین های دیگری هم قابل انجام است اما بصورت 400 شانه ، برای مثال گلیم بافی با استفاده از UCL وندوویل ، فریز بافی به وسیله RCI و فریز ابریشم 400 شانه یا فرش گلیم و فرش گلیم متالیک توسط دستگاهی به نام UCL وندوویل انجام می شود همچنین جهت بافت فرش شگی 280 شانه ، فرش شنل 500 شانه نیازمند دستگاهی به نام CTM که ازتولیدات شرکت شونهر می باشند ، خواهیم بود . فرش های مدرن هم از جمله انواع تازه و نوپا در صنعت فرش هستند که توانسته اند جایگاه خود را پیدا کرده و به تولید انبوه برسند .
با وجود موارد مطرح شده می دانیم که واردات دستگاهها و ماشین الات بافت منجر به خروج حجم زیادی ارز از کشور می شود اما حیات صنعت و کشور بدان وابسته است . با نگاهی گذرا به بازار فروش جهان می بینیم که رقبایی مانند چین ، عربستان و ترکیه همچنان به تولید محصولاتی با شانه و تراکم پایین متمرکز هستند اما ایران توانسته انواع محصولات 500 شانه ، 700 شانه ، 1000 شانه ، 1200 شانه و جدیدا 1500 شانه را به مرحله تولید برساند . در بسیاری از موارد ایران تنها سفارش دهنده ماشین آلات پیشرفته از کشورهای غربی است چراکه برای کشور و صنعت فرش سودآوری دارد . همانطور که مطرح شد ابعاد منفي این قضیه را هم باید در نظر گرفت و آن خروج ارز از کشور و استهلاک ماشين آلات است که امیدواریم در آینده نه چندان دور به تکنولوژی تولید ماشین آلات هم دست یافته و بی نیاز از سایر کشورها انواع و اقسام محصولات با کیفیت را به سراسر دنیا عرضه نماییم .
از میان سیل عظیمی از تولید کنندگان فرش ، هانی فرش با استفاده از بهترین و جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا در زمینه تولید فرش و با بکارگیری بهترین روش ها و الگوریتم های مشتری پسندانه در زمینه فروش کالا و فرش تصمیمی محکم و جدی در این صنعت گرفته است .

 

 

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا