خرید گل و گیاه آپارتمانی
خرید انواع فرش

ویژگی یک فرش ماشینی درجه یک

همه چیز در مورد خرید فرش ماشینی درجه یک

فرش ماشینی نوعی ازقالی ست که بر خلاف فرش دستبافت با استفاد هاز ماشین آلات و دستگاههای پیشرفته تولید میشود . استفاده از ماشین آلات نساجی در تولیدات موجب افزایش سرعت عمل شده و بافته های ماشینی نسبت به نوع دستبافت بسیار ارزان تر هستند .

پوشاندن کف محل زندگی با استفاده از پوست حیوانات یا گیاهان یکی از کارهایی بوده است که در گذشته های دور در خانه ها صورت میگرفته است اما رفته رفته جنس این کف پوش ها تغییر پیدا کرد تا زمانی که دست بافته های نساجی روی کار آمدند.

امروزه استفاده از انواع فرش و قالی در سراسر جهان امری رایج است . خرید فرش از پر دغدغه ترین وسیله منزل در اکثر خانواده ها ست چراکه علاوه بر اهمیت در دکوراسیون و ظاهر خانه ، تاثیر بسزایی بر روح و روان اعضا خانواده میگذارد . در همین راستا بر آن شدین تا با توضیحاتی هرچند کوتاه در مورد خرید فرش ماشینی درجه توضیحات ارائه دهیم تا در انتخاب و خرید این محصولی بتوان آگاهانه تر عمل کرد .

 

فرش ماشینی درجه یک چیست ؟

کیفیت فرش ماشینی بر گرفته ازدو عامل عمده جنس الیاف و نوع بافت است . در فرشهای ماشینی تنوع الیاف را داریم اما عموما از نخ های پنبه و پلی استر به عنوان نخ تار و پود و از الیاف اکریلیک به عنوان نخ خاب که در ظاهر فرش هم قابل رویت است ، استفاده می شود .

در بین الیاف مصنوعی که در تولیدات ماشینی بکار می رود نخ اکریلیک بهترین نوع است و به فروش بافته شده با این الیاف فرش اکرولیک گویند که در قیاس با سایرین نرم تر و لطف تر است . مقاومت در برابر پاخوردگی و فشار از جمله مواردی است که موجب برتری این نخ شده است .

برای پی بردن به اینکه نخ خاب فرش از آکریلیک است یا خیر میتوان روی سطح فرش دست کشید در صورت عدم احساس زبری یا دانه دانه بودن ، سرخوردگی راحتی و عدم چسبندگی میتوان از مرغوب بودن آن اطمینان یافت . فرش اکریلیک بوی نفت یا پلاستک نمی دهد و در برابر حرارت مقاومت بیشتری دارد . الیاف اکریلیک پس از رنگ شدن بسیار سرزنده و براق خواهند بود . از دیگر ویژگی های مهم میتوان به صورت موردی اشاره کرد به ؛ مقاومت در برابر نور و تابش مستقیم ، عدم جذب گرد و غبار ، عدم آلرژی و حساسیت و عدم پرزدهی .

 

دستگاه بافت و تولید فرش ماشینی درجه یک

در کنار الیاف ماشین بافت هم بسیار اهمیت دارد . از عوامل موثر بر موغوبیت فرش دستگاه بافت آن است . در بیشتر کارخانه های تولیدی از بهترین و به روزترین دستگاهها از جمله HCI , HCP و Schonherr که ساخت کشورهای مدرن و صنعتی بلژیک و آلمان هستند ، استفاده می شود . در کل عنوان فرش درجه یک یا ممتاز به نوعی از بافت اتلاق می شود که توسط بهترین دستگاهها و الیاف تولید شده باشند .

درفرشهای معیوب یا درجه پایین که به وسیله دستگاههای قدیمی بافته می شوند ، ممکن است دستگاه گیر کند و یک رج از نقشه چندین بار بافته شود که با نگاهی سطحی قابل رویت نخواهد بود و یا گره ها به گونه ای ناقص زده شوند و پس از مدتی با پاره شدن نقطه اتصال گره کنده شده و علاوه بر پرزدهی ، سوراخ هم ایجاد شود . پرزدهی غیر معمول یکی دیگر از علائم بی کیفیت بودن فرش است . آهار بیش از اندازه در پشت فرش ، بلندی بیش از حد نخ خاب ( عموما بیش از 10 سانتی متر ) ، عدم همسانی طول ریشه ها و کوتاه و بلندی غیر طبیعی ، کسری نخ خاب یا سوراخ در فرش از جمله مواردی هستند که در کاهش مرغوبیت محصول اثر گذار خواهند بود .

 

مرحله شیرینگ یا پرداخت

پس از اتمام عملیات بافت و خروج از دستگاه نوبت به مرحله شیرینگ یا پرداخت میرسد ، مرحله ای بسیار حساس و نیازمند دقت بالا . کسانی که در این مرحله فعالیت می کنند باید در زمینه های مختلفی مانند رفوگری ، رنگرزی ، بافت و غیره تخصص داشته باشند . در مرحله پرداخت فرش بصورت دقیق مورد بررسی قرار می گیرد زیرا اگر در این مرحله خطایی رخ دهد فرش به صورت راه راه ، نخ های خاب کوتاه و بلند و تو رفتگی و بیرون زدگی دیده خواهد شد .

 

شانه و تراکم در فرش ماشینی

اصطلاح شانه و تراکم را بسیار شنیده ایم ، شانه به تعداد گره موجود در هر متر عرض فرش و تراکم به تعداد گره موجود در هر متر طول فرش گفته می شود . هرچه تعداد گره ها بیشتر باشد بافت فرش ریزتر ، زیبا تر و دستبافت گونه تر خواهد بود و البته الیاف مصرفی در شانه و تراکم بالا بسیار نازک تر از شانه و تراکم پایین هستند . شانه های رایج در بازار 500 ، 700 ، 1000 و 1200 است که هر چه تعداد شانه بیشتر می شود بافت فرش ریزتر و ظریف تر خواهد شد .

تراکم یا تعداد گره موجود در هر متر از طول فرش شامل 3000 ، 3600 و 2550 که تراکمی پر طرفدار می باشد . تراکم های متفاوت روش های بافت مختلفی دارند . همانطور که مشخص است در هم تنیدگی و فشردگی بافت به تراکم و شانه بستگی دارد . تا اینجا دو مورد مهم نوع الیاف و شانه و تراکم را توضیح دادیم که مشخصه اصلی درجه یک یا دو بودن فرش هستند .

 

انتخاب طرح و رنگ درجه یک

خرید فرش معمولا به علت سختی انتخاب به مراحل آخر موکول می شود اما از آنجایی که نقشی بسیار تعیین کننده در زمینه دکوراسیون دارد باید جزء خریدهای اولیه قرار بگیرد و بر اساس آن رنگ مبلمان ، پرده و سایر وسایل انتخاب شود . خرید فرش امری کاملا سلیقه ای است اما نباید از اصول زیبایی شناختی و قواعد خاص خود دور شود .

از آنجا که رنگ غالب منزل همان رنگ زمینه کف پوش خواهد بود بهتر است رنگی خنثی انتخاب شود تا در همه حال بتواند حس آرامش را القا کند . رنگهای تیره فضا را سنگین می کند و رنگهای جیغ و پرهیجان واکنش های روانی خصوصا در هنگام عصبانیت ایجاد میکند . طرح های شلوغ مناسب فضاهای کوچک و پر وسیله نیستند اما برای مکان های وسیع و بی روح لازم است از طرح های شلوغ جهت ایجاد هیجان و گرما استفاده شود .

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا