خرید گل و گیاه آپارتمانی
خرید انواع فرش

بهترین بافت فرش 1200 شانه

همه چیز در مورد بهترین بافت فرش 1200 شانه

امروزه بیشترین فرش های ماشینی تولید شده در بازار و فروشگاه ها و سایت های فروش فرش ، محصولاتی از جنس اکریلیک هستند . قالی هایی که از جنس اکریلیک بافته می شوند ، کیفیت بالاتری نسبت به دیگر فرش ها دارند و دارای ویژگی هایی مانند ؛ مقاومت بسیار بالا در برابر گرد و خاک ، نور و گرما ، پا خوردن و فشار بالا ، قابلیت برگشت پذیری بالا و غیره ، به طوری که فرش های اکریلیک توانایی این را دارند که یک اتو یا قابلمه داغ را به مدت 5 دقیقه بدون هیچ آسیبی تحمل کنند . یکی از مهمترین مزایای فرش اکریلیک پرز دهی آن است که نخ اکریلیک در فرایند هیت ست بدون پرز می شود و فرش های اکریلیک به فرش های بدون پرز ( ضد حساسیت ) معروف هستند . البته ذکر این نکته نیز ضروری است که در الیاف اکریلیک هم درجه کیفیت های مختلفی وجود دارد که تنها الیافی با بهترین و بالاترین درجه کیفیت می توانند ، فرش هایی با بالاترین درجه عمر و کیفیت را نتیجه دهند . به عبارت دیگر ، الیاف با کیفیت کمتر ، پرز دهی زیادی دارند و از دوام و طول عمر کمتری نسبت به الیاف با درجه کیفی بالا برخوردارند . قیمت فرش هم تا حد زیادی به جنس الیاف آن بستگی دارد . بهترین و مرغوب ترین بافت و جنس الیاف فرش های ماشینی 1200 شانه از نخ  اکریلیک هستند ، به همین دلیل قالی های 1200 شانه با دوام تر و طول عمر بیشتری نسبت به مابقی فرش های دارند و قابلیت نگهداری و استفاده ازآن هم در مقابل بقیه فرش های ماشینی بهتر است . در ادامه این مقاله برای شما ویژگی ها و فواید و هر آنچه در مورد این نوع از الیاف و نخ های اکریلیک و خصوصیات فرش هایی که الیاف این جنس هستند ، می گوییم تا اگر انتخاب شما قالی 1200 شانه است اطلاعات کامل و ویژه ای را در مورد الیاف مصرفی آن داشته باشید .

+ محصولات : برای خرید فرش 1200 شانه اینجا کلیک کنید

 

خصوصیات نخ اکریلیک

اکریلیک ها الیاف مصنوعی هستند که از پلیمری به نام پلی اکریلو نیتریل با میانگین مولکولی در حدود 1900 مونومر واحد ساخته شده است . این الیاف سبکی ، گرم و حالتی شبیه به پشم دارند . همچنین زمانی که اکریلیک بر روی پایه اصلی و کوتاه دستگاه ریسیده شود ، می تواند خاصیتی شبیه به پنبه داشته باشد . برخی از اکریلیک ها به صورت رنگی یا رنگدانه تولید می شود و برخی به صورت زرد ، در غیر این صورت ، حالت طبیعی خود یا سفید خام یا رنگ نشده تولید می شوند . اکریلیک به خوبی رنگ پذیر است ، قابلیت بالایی در شست و شو دارد و به طور کلی خاصیت ضد حساسیت دارد . کاربرد نهایی آن در صنعت نساجی جوراب ، دستکش ، روسری ، ژاکت ، پارچه تزئینی مبل می باشد . اکریلیک نسبت به بید ، روغن ، چربی ، مواد شیمیایی و نور خورشید مقاوم است .

 

چند نکته خصوصیات نخ اکریلیک

- الیاف اکریلیک دارای دوام بالا و عمر طولانی هستند .
- نخ های اکریلیک به لحاظ ثبات نوری ، شستشو و سایش بسیار مقاوم تر از فرش های دیگری است .
- الیاف اکریلیک از مقاوت بسیار بالایی در برابر حرارت برخوردار است .
- پفکی شدن نخ و در نتیجه کاهش میزان نخ مصرفی و پوشش بهتر فرش .
- کاهش پرز نخ .
- تثبیت حرارتی و تثبیت تاب .
- الیاف اکریلیک هنگام لمس کردن زیر دست نرم تر است .
- پارگی کمتر نخ در بافندگی .
- نخ تار یا بوم از جنس صد در صد پنبه می باشد .
- نخ پود از جنس صد در صد کنف یا جوت می باشد .
- نخ ریشه از جنس صد در صد پنبه می باشد .

 

طول عمر فرش های ماشینی اکریلیک

فرش های اکریلیک از لحاظ دوام و طول عمر ، نسبت به فرش های پلی استر ، عمر بیشتری دارند . این محصولات برای مدت طولانی قابل نگهداری و استفاده هستند . از لحاظ شست و شو و قرار گرفتن در معرض نور ، شاهد هیچ گونه تغییری نمی شویم . فرش های اکریلیک به دلیل اینکه مقاومت بالایی که در برابر گرمای مستقیم دارند ، یک ویژگی دیگری دارند که آن ها را از سایر قالی ها متمایز کرده ، تست گرما می باشد که می توان یک اتوی داغ را روی فرش گذاشته و بدون هیچ آسیبی به فرش برداشت . ولی در پلی استر ، فرش‌ها براثر قرار گرفتن در برابر گرما دچار سوختگی و فرورفتگی شده و قالی از بین می‌رود . از لحاظ سایش ، اکریلیک ها دچار تغییر نمی‌شود ولی پلی استر دچار خوردگی یا پوسیدگی به مرور زمان می‌شوند .

 

خرید و انتخاب فرش اکریلیک

برای شناخت یک فرش ماشینی 100 درصد باید به چه نکاتی توجه کرد :
نخست : نخ بوم فرش می باشد که صد درصد از جنس پنبه باشد .
دوم : نخ پود که به صورت افقی می باشد از جنس جوت یا کنف باشد .
سوم : نخ ریشه که صددرصد از جنس پنبه می باشد که به صورت دانه دانه در انتهای هر فرش می باشد .
چهارم : نخ خاب فرش می باشد که از جنس اکریلیک می باشد .
پنجم : جنس نخ دوخت لب فرش در کناره های فرش که معروف به زیگزاگ می باشد از جنس آکریلیک می باشد .

 

تفاوت فرش های ماشینی 100 درصد اکریلیک با فرش های درصد دار

از لحاظ دوام و طول عمر ، فرش های اکریلیک طول عمر بالاتری نسبت به فرش های بی سی اف یا درصد دار می باشد . از لحاظ کوتاه شدن ( آب رفتگی ) به مروز زمان بر اساس مدت مورد استفاده قرار گرفتن یا ( پا خوردگی ) به مقدار بسیار کم می باشد که به حساب نمی آید ولی مابقی فرش ها به صورت قابل ملموسی مشاهده می شود ، به طوری که بعد از مدتی شاهد کج یا کوتاه شدن قد یا پهنای فرش خواهیم بود . از لحاظ شست و شو در معرض نور قرار گرفتن در فرش های اکریلیک شاهد هیچ گونه تغییری نمی باشیم ،  ولی این قضیه در فرش های نامرغوب بی سی اف یا درصد دار بالعکس می باشد که رخ فرش از بین می رود . این محصولات مقاومت بسیاری در برابر گرمای مستقیم را دارا می باشند ، به طوری که یکی از ویژگی هایی که فرش اکریلیک رو از سایر فرش ها متمایز می کند ، تست گرما می باشد به طوریکه می توان اتوی داغ را روی فرش گذاشته بدون تغییر برداشت ولی در مابقی فرش ها براثر قرار گرفتن در برابر گرما دچار فرورفتگی می شود و فرش سوراخ شده و از بین می رود . از لحاظ زیبایی فرش اکریلیک قابل قیاس با فرش های درصد دار یا بی سی اف نمی باشد . یکی از عیوب فرش های ماشینی پرزدهی فرش ها می باشد که تولیدکنندگان فرش ماشینی اقداماتی برای رفع عیب یاد شده ، نمی باشد . 

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا