خرید گل و گیاه آپارتمانی
خرید انواع فرش

انواع نخ در تولید فرش ماشینی کاشان

درباره انواع نخ فرش کاشان

با سابقه بلند مدتی که فرش ماشینی در ایران دارد به راحتی می توانیم روند پیشرفت این صنعت را در زمینه های مختلفی مثل طراحی ، نقشه و مواد اولیه مورد استفاده بررسی کنیم . در سال های آغازین پیدایش صنعت فرش ، پشم از مواد اولیه ی مرغوب برای بافت محسوب می شده که طی گذر زمان و به وجود آمدن الیاف مرغوب تر جای خود را به نخ هایی همچون پلی استر ، پلی پروپلین ، بی سی اف و اکرولیک داده است . هر نخی که در قالیبافی استفاده می شود ممکن است دارای درجه های کیفی متفاوتی است که قطعا در کیفیت محصول هم تاثیر گذار خواهد بود . پس در ادامه با ما همراه باشید تا ما بتوانیم توضیحاتی را درباره انواع نخ فرش کاشان به مشا ارائه دهیم .

 

1- انواع نخ در تولید فرش ماشینی

در بافت فرش ماشینی سه نوع نخ مختلف تعریف می شود که شامل نخ پرز یا خاب ، نخ تار و نخ پود است .

نخ خاب : نخ گره های رنگی که قالی با آن بافته می شود و پیرامون نخ پود می پیچید که تمام سطح فرش را شامل می شود را نخ خاب می نامند که باید در مقابل پاخوردگی مقاومت خوبی داشته باشد .

نخ تار : نخی که در راستای طول قالی قرار می گیرد و باعث استحکام و ایستادگی آن می شود را نخ تار یا به اصطلاح عامیانه نخ چله می گویند که جنس آن باید بسیار مقاوم باشد و اکثرا به شکل ترکیبی از پلی استر و پنبه و یا به صورت تک ریسیده می شوند .

نخ پود : نخی که در راستای عرض قالی است و در واقع نخ خاب را نگه می دارد ، نخ پود می نامند و به دلیل اهمیت آن در عمر و دوام فرش از نخ هایی مثل پنبه و پلی پروپلین استفاده می کنند .

+ بیشتر بدانید : درباره درباره فرش آکریلیک هیت ست

 

2- انواع الیاف فرش ماشینی

به دنبال خارج شدن پشم از رده الیاف فرش ماشینی نخ هایی مثل اکریلیک و پلی پروپلین وارد کار شدند که در بین آن ها پلی پروپلین به دلیل نداشتن ویژگی هایی مثل برگشت پذیری و مقاومت در برابر نور زیاد مورد توجه قرار نگرفت ولی در عوض فرش اکرولیک با کیفیت بالایی که از خود نشان داد توانست جای خود را در بین مردم به خوبی تثبیت کند .

 

3- خواص و ویژگی های الیاف فرش های ماشینی

در ادامه این مطلب می خواهیم به این موضوع بپردازیم که فرشهای ماشینی دارای چه ویژگی های هستند که حتما باید با آنها آشنا شد و از نمایشگاه خرید . پس این مطلب را تا ادامه دنبال کنید .

 

نخ اکرولیک : امروزه کلمه اکرولیک در عرصه فرش ماشینی زیاد به گوش می خورد و اکثر افراد هنگام خرید به دنبال فرشهای ماشینی اکرولیک هستند چرا که ویژگی های موجود در این نوع نخ بهترین کیفیت فرش ماشینی را باعث می شود ، در اینجا به چند مورد از این ویژگی ها اشاره می کنیم :

پوشانندگی مطلوب / خاصیت برگشت پذیری بالا / مقاومت بالا در برابر فشار و نور / قابلیت شستشوی آسان / حفظ گرما / زیر دست زبر

 

پلی پروپلین : یکی از انواع الیاف مصنوعی است که به شکل بی سی اف و یا فیلامنت در منسوجات مختلفی مثل فرش ماشینی به کار می رود . این الیاف در مقابل نور خورشید و اشعه های آن بسیار ضعیف است که باعث می شود زود از بین برود و همچنین قابلیت برگشت پذیری پایینی دارد ولی با این حال ویژگی های خوبی هم دارد که عدم پرزدهی و نرمی و لطافت آن است .

توسط : محمد احسانیسلام کارخانه تولید نخ فرشی با الیاف مصنوعی دارم میتونیم با هم کار کنیم؟
نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا