خرید گل و گیاه آپارتمانی
خرید انواع فرش

نکات فنی از شانه فرش ماشینی

توضیحات درباره شانه فرش ماشینی که باید بدانید

شاید شما هم یکی از کسانی باشید که برای خرید فرش ماشینی ویا دستبافت مورد نیاز منزلتان به فروشگاه فرش ماشینی مراجعه کرده اید و به احتمال زیاد در هنگام انتخاب قالی مورد نظرتان یکی از معیارهای انتخابی شما اصطلاح چند شانه بودن قالی بوده است . مثلا 500 شانه ، 700 شانه ، 1000 شانه یا 1200 شانه و غیره . در ادامه این مطلب میخواهیم توضیحاتی درباره فرش ماشینی بدهیم که می توانید آن را مطالعه کنید و از ان استفاده کنید .

 

1- نامگذاری تعداد شانه فرش

در اینجا بطور خلاصه علت این نامگذاری که به صورت 700 ، 1000 و 1200 می باشد به صورت کامل شرح داده می شود که در ادامه می توانید آن را مطالعه نمایید .

 

1-1- شانه فرش ماشینی

هر یک از دستگاههای بافندگی فرش ماشینی ( صرف نظر از مدل دستگاه ) مجهز به قطعه ای به نام شانه بافندگی میباشد. این شانه در جلو دستگاه بر روی قطعه دیگری به نام دفتین نصب شده است و دارای تعداد زیادی دندانه می باشد . طول شانه به اندازه عرض بافت دستگاه بوده که معمولا 3 متر و در بعضی دستگاههای جدید بافندگی 4 و یا حتی در دستگاههای جدید 5 متر است.

 

1-2- تراکم فرش ماشینی

تراکم دندانه ها روی شانه یا به عبارت دیگر تعداد دندانه ها در واحد متر روی شانه در دستگاههای مختلف با همدیگر فرق می کند . روی دستگاه بافندگی 700 شانه تعداد این دندانه ها 500 عدد در هر متر می باشد . در دستگاههای 700 شانه تعداد دندانه ها 700 عدد در متر و در 1000 شانه و 1200 شانه به همین ترتیب 1000 و 1200 عدد در هر واحد متر می باشد . بنابراین هرچه تراکم شانه بیشتر باشد یا به عبارت دیگر تعداد دندانه ها بیشتر باشد ، تعداد نخهای عبور داده شده از این دندانه ها بیشتر شده و در نتیجه تعداد گره های بافت در عرض قالی بیشتر مِی گردد و به عبارت دیگر فرش ظریف تر به نظر می رسد .


در واقع در فرش 700 شانه تعداد گره های بافته شده در یک متر از عرض آن برابر 700 گره می باشد . باید دقت کنیم که این تراکم مربوط به عرض قالی بوده و اصطلاحی که معمولا به عنوان تراکم فرشها به کار برده می شود مربوط به طول آن است که نشان دهنده تراکم گره ها در واحد طول قالی است و با این عدد نباید اشتباه شود . بنابراین وقتی گفته می شود که فرش 1200 شانه است یعنی تراکم گره در یک متر عرض قالی برابر 1200 می باشد و هنگامی که گفته می شود " فرش ماشینی 1000 شانه " یعنی تراکم شانه ( تراکم گره ) در عرض دستگاه ( در عرض قالی ) 1000 می باشد . طبیعتا هرچه تعداد شانه بیشتر باشد قالی ظریفتر بوده و قیمت بالاتری دارد و حتی آخرین دستگاه بافندگی 1500 شانه می باشد .

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا