خرید گل و گیاه آپارتمانی
خرید انواع فرش

تمامی طرح های فرش ماشینی که باید بشناسید

تمامی طرح های فرش ماشینی ایرانی که باید بشناسید

ازجمله هنرها و آثاری که هم جنبه ظاهری زیبا و هم جنبه معنوی دل فریب دارد، نقوش موجود در فرشهای اصیل ایرانی است که از ایام بسیار دور تا به حال به واسطه ذوق هنرمندان زینت بخش منازل ایران و جهان بوده است. طراحی فرش ایرانی از جمله نقوش زیبای جهان است که به یک منطقه، کشور، فرهنگ و حتی یک زمان خلاصه نمی شود، بلکه این جهانی است از فرهنگ ها و سنت ها و زمان های مختلف که هرکدام متناسب با تنوعی به وسعت افکار و اندیشه های قلم هنرمندان بر روی نقشه ها نمایان شده اند، در دنیای قدیم عقاید مذهبی مایه اصلی و عنصر اساسی هنرها به شمار می رفته و از فرشهای اولیه ای ک  با استفاده از برگ درختان بوجودذ آمد تا قالی های ابریشمی خوش رنگ و آب قصه های هزار و یک شب نه تنها زینت بخش خانه ها و تالارهاست بلکه روایت کنندۀ داستان ها و افسانه های ملی و دربردارندۀ هنر، فرهنگ، سنت و آداب ورسوم یک منطقه است. به طورکلی می توان گفت که نقش و نگارهای فرش زبان گویای یک فرش می باشند و بدون آن ها مرده است. همواره هر سرزمینی عقاید شان را به شکل اشکال و رموز مختلف بر روی آثار مادی پیرامون خود منعکس می کنند. بالغ بر نوزده طرح در فرشهای ایرانی وجود دارد که در این اینجا به معرفی اجمالی معروف ترین انواع طرح و نقش در قالی های ایرانی می پردازیم.

 

1- طرح های آثار باستانی و ابنیه اسلامی

طرح آثار باستانی و ابنیه اسلامی الهام گرفته شده از کاشی های بکار رفته در مساجد و مکان های معروف و اشکال هندسی و ترئینی سردر ساختمان ها و بناهای تاریخی است که در برخی موارد با ذوق و هنر طراح درآمیخته و طرح های فرعی زیبایی را شکل داده است.
طرح های این گروه: مسجد شیخ لطف الله،محرابی کوفی، مسجد کبود،مقبره شیخ صفی، گنبد قابوس، مسجد شاه اصفهان، تخت جمشید، طاق بستان، طاق کسری و ...

 

2- طرح های شاه عباسی

نام این طرح از گل های شاه عباسی به کار رفته در فرش گرفته شده است که گاها با طرح ها و بندهای ختائی و اسلیمی در هم تنیده شده و نقوش زیبایی برای فرش به ارمغان می آورد.
طرح های این گروه: لچک ترنج شاه عباسی، افشان شاه عباسی، شاه عباسی درختی، شاه عباسی شیخ صفی، شاه عباسی جانوری و…

 

3- طرح های افشان

همانطور که از نام این طرح مشخص است، تمامی بندها و نگاره های موجود در طرح بصورت پراکنده و افشان با یکدیگر درآمیخته اند و هیچ قرینه مشخصی در فرش وجود ندارد. این نوع طرح به دلیل عدم قرینگی گل ها و برگ ها جلوه خاصی دارد و طرفداران زیادی پیدا کرده است.
طرح های این گروه:،افشان دسته گلی، افشان حيوان دار، افشان ترنج دار، افشان ختايی، افشان اسلیمی، اسلیمی شاه عباسی و… .

 

4- طرح های اسلیمی

پایه اصلی این طرح دوران شاخه ها در میان برگ هاست. و میتوان گفت شاخ ها تجرید یافته طرح درخت می باشند. در تمام انواع طرح های اسلیمی دوران مشابه است و معمولاً در بیشتر قالب ها این طرح تکرار می گردد. بطور مثال در اسلیمی دهن اژدر انتهای هر شاخه به دو بخش که نماد فکین اژدها ست، منشعب گردیده و روی ساقه شاخه ها جوانه هایی طراحی شده و این تزئینی زیبا به طرح و نقش می دهد. بیشتر این جوانه ها را اسلیم می نامند. در هنرهای اسلامی از این طرح بسیار استفاده شده است.
طرح های این گروه : اسلیمی،اسلیمی بندی، اسلیمی شکسته،اسلیمی دهان اژدر،اسلیمی لچک ترنج،اسلیمی ترنج دار،اسلیمی ماری و... .


از دیگر طرح های فرش ایرانی می توان به طرح های: بته جقه ای، درختی، ترکمن با بخارا، اقتباسی، گل فرنگ، واگیره ای یا بندی، شکارگاهی، خشتی، گلدانی، ماهی درهم و تلفیقی اشاره نمود.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا