خرید گل و گیاه آپارتمانی
خرید انواع فرش

نقش شهرستان کاشان در صادرات فرش

جایگاه فرش ماشینی کاشان در تولید و صادرات

با وجود مراکز و شرکت های بزرگ تولید فرش ماشینی در سراسر ایران ، پایتخت فرش ماشینی همواره شهرستان کاشان است که نقش مهمی در تولید و صادرات فرش ماشینی دارد . در این مقاله به تحلیل و برسی جایگاه فرش ماشینی کاشان در صادرات می پردازیم .

 

همانطور که می دانید ، اولین فرش ماشینی در ایران در اوایل دهه 50 و در شهر کاشان بافته شد که بعد از آن صنعت بافت فرش ماشینی در این شهر رونق گرفت ، به طوری که امروزه دارای مراکز و کارخانه های بسیار بزرگی در راستای تولید فرش ماشینی می باشد و نقش اساسی در صادرات فرش دارد . در حال حاضر بالغ بر 9 هزار واحد صنعتی و نساجی در کشور ، بیشتر از 1200 مرکز صنعتی حدود 13% دارای پروانه بهره برداری برای تولید فرش ماشینی هستند که نزدیک به 1000 واحد آن در منطقه کاشان مستقر می باشند.

 

صادرات فرش ماشینی در ایران و جایگاه کاشان در این صادرات

ایران در صادرات فرش ماشینی رتبه پنجم را به خود اختصاص داده و سالانه حدود 85 ملیون متر مکعب از انواع اقسام از فرش های ماشینی در ایران تولید می شود که از این مقدار ، 75% صرف مصارف داخلی و مابقی به بیش از 30 کشور چون : افغانستان، عراق ، ترکمنستان و ... صادر می شود . سهم کاشان در صادرات فرش ماشینی به خارج از کشور حدود 75% است و به همین دلیل شهرستان کاشان به قطب تولید فرش ماشینی و به شهر فرش ماشینی ایران معروف است .

ناگفته نماند شهرستان کاشان دارای بیش از 700 واحد تولیدی فرش ماشینی است و تقریبا 70% ماشین آلات تولید فرش ماشینی در این شهر قرار دارند.

با وجود اینها هنگامی که اسم فرش ماشینی به گوش شما می خورد ، قطعا نام شهر کاشان و فرش ماشینی کاشان نیز همراه آن خواهد بود.

 

جهت آشنایی با طرح های فرش کاشان و قیمت فرش ماشینی در کاشان وارد صفحه اصلی وبسایت شوید.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا