خرید گل و گیاه آپارتمانی
خرید انواع فرش

صنعت فرش ایران

بررسي صنعت توليد فرش ماشيني در ايران

بررسي صنعت توليد فرش ماشيني در ايران

در اين مقاله به برسي صنعت فرش ماشيني و تاريخچه صنعت فرش ماشيني در ايران مي پردازيم و شما عزیزان را با سهم صادرات ایران در فرش ماشینی آشنا یم کنیم.

صنعت بافت فرش ماشيني 50 سال پيش وارد عرصه قالي بافي شد و افراد زيادي در همين راستا مشغول به کار شدند . به طوري که کشور ايران جايگاه بزرگي در توليد فرش و فرش ايراني دارد . به دليل سرعت در توليد فرش ماشيني و ارزان بودن مواد اوليه ، قيمت فرش ماشيني ارزان تر از قيمت فرش دستباف است . از همين رو فرش ماشيني با استقبال چشمگيري از مردم و خريداران فرش روبرو شد و بازار بسيار گسترده اي را به خود نسبت داد . توليد انبوه فرش هاي ماشيني از دهه شصت آغاز شد و کارخانه هاي بسيار بزرگي جهت توليد و بافت فرش ماشيني آغاز به کار کردند و در کوتاه ترين زمان رغيب فرش دستباف شدند و توانستند جايگاهي ويژه را در صنعت تار و پود قالي باز کنند .

کارخانه فرش ماشینی

 

تاريخچه فرش ماشيني ايران

اولين فرش ماشيني ايران در ابتداي دهه 50 و در کارخانه مخمل و ابريشم کاشان توسط ماشين هاي مخمل بافي و با الياف مصنوعي براق و با ارتفاع نخ خاب نسبتا کوتاه بافته و وارد بازار فرش شد . در همان زمان فرش هايي با همين مشخصات و تا حدودي باکيفيت تر به اسم فرش ماشيني بلژيکي وارد کشور شدند و سليقه ايراني را با پديده فرش ماشيني آشنا کردند . به دليل استقبال چشمگير مردم از فرش ماشيني ، صاحبان گروه صنعتي بهشهر که از کارخانه داران و سرمايه گذاران خوشنام کشور بودند ، اقدام به تاسيس کارخانه بسيار بزرگ و شرکتي به نام شرکت صنايع فرش کاشان کردند و نخستين ريشه ها بر تار و پود فرش ماشيني زده شده و اولين محصول اين شرکت در سال 1353به بازار عرضه شد . با گذشت زمان شرکت ها و کارخانه هاي بزرگي توسط ارگان هاي دولتي و شخصي پديدار و شروع به کار کردند.

 

بزرگ ترين توليد کننده فرش ماشيني در ايران

در بين 9 هزار واحد صنعتي بافندگي و نساجي در کشور ايران ، بيش از 1200 واحد يعني حدود 13% داراي پروانه بهره برداري براي توليد فرش ماشيني هستند که حدود 1000 واحد آن در شهرستان کاشان و آران و بيدگل مشغول به کارند . اين امر نشان دهنده توسعه مناسب صنعت بافندگي در کشور است  که منطقه کاشان را به پايتخت فرش و شهر فرش ماشيني تبديل کرده است . در نتيجه شهر کاشان بزرگ ترين توليد کننده فرش ماشيني نه تنها در ايران بلکه در کل خاور ميانه است و با توليدات خود جايگاه بزرگ و ويژه اي را در جهان به خود نسبت داده.

شهرک صنعتی فرش ماشینی

 

جايگاه ايران در صادرات فرش ماشيني

وضعيت توليد ، فروش و صادرات فرش ماشيني در ايران به ويژه درکاشان به چه شکل است؟ کشور ايران رتبه پنجم در صادرات فرش ماشيني را دارد و سالانه حدود 85 ميليون متر مکعب از انواع فرش ماشيني در ايران توليد مي شود که از آن 75% صرف مصارف داخلي و 25% باقيمانده به بيش از 30 کشور دنيا صادر مي شود . سهم شهرستان کاشان در صادرات فرش ماشيني به خارج از کشور حدود 75% است . بنابر اين مي توان گفت کاشان يکي از قطب هاي بزرگ در توليد و صادرات فرش ماشيني در جهان است.

صادرات فرش ماشینی به خارج

 

نقش صنعت بافندگي در اشتغال

از بين 300 هزار نفري که مشغول به کار در مراکز نساجي کشور هستند ، حدود 31 هزار نفر يعني 10 درصد در اين بخش فعاليت مي کنند و اين رشته صنعتي با صادراتي سالانه 350 ميليون دلار اندکي بيش از صادرات 40% مجموع صادرات اين صنعت را به خود اختصاص داده . به عبارتي ديگر رشته صنعتي فرش ماشيني با سهم 13 درصدي از واحد هاي نساجي  و سهم ??درصدي از اشتغال اين صنعت، داراي سهم ??درصدي در صادرات و ارزآوري است که نشان از موقعيت ممتاز و پيشتاز آن در بين صنايع نساجي دارد.

کارخانه های فرش ماشینی

 

تولید کنندگان فرش ماشینی در ایران

از بزرگ ترین تولید کننده های فرش ماشینی در کشور ایران می توان به : فرش قیطران ، فرش زمرد ، فرش پاتریس ، فرش نیاوران ، فرش اسپادانا ، فرش پایتخت ، فرش یلدای کویر کاشان و ... اشاره کرد .

 

فرش هانی تولید کننده و عرضه کننده مستقیم فرش ماشینی از بزرگ ترین شرکت ها و تولید کننده های فرش می باشد و فرش ماشینی به قیمت کارخانه با بالاترین درجه کیفی با ارسال رایگان و پرداخت وجه فرش درب منزل به مشتریان و هم میهنان عزیز در هرکجای ایران عرضه می کند . جهت بازدید از وبسایت هانی و مشاهده طرح و نقش های فرش و همچنین آشنایی با قیمت فرش ماشینی کاشان وارد صفحه اصلی وبسایت شوید.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا