خرید گل و گیاه آپارتمانی
خرید انواع فرش

آشنایی با مشخصات فنی فرش

مشخصات فني فرش ماشینی آنچه که باید در مورد فرش بدانیم

توضیحاتی درمورد مشخصات فني فرش ماشینی و هر آنچه که باید درمورد فرش ماشینی بدانیم:

هر فرش ماشینی دارای یک شناسنامه فنی است که هر شخصی قبل از خرید آن باید از اطلاعات کافی درمورد فرش ماشینی برخوردار باشد تا با خیالی راحت و مانند یک کارشناس فرش ، فرش دلخواه خود را انتخاب کرده و خریداری کند . در این مقاله که توسط وبسایت هانی فرش کاشان تهیه شده است ، به توضیحاتی درباره فرش ماشینی و مشخصات فنی فرش می پردازیم . 

 

از مهم ترین مشخصات فرش ماشینی که مربوط به اطلاعات عمومی در مورد فرش ماشینی می باشد می توان به : شانه و تراکم فرش ، ابعاد قالی ، تعداد رنگ در فرش ، جنس فرش ، ارتفاع نخ خاب فرش و اطلاعات پشت فرش ماشینی که عبارتند از : تعداد گره در هر متر مربع و دستگاه بافندگی فرش اشاره کرد.

 

1_ شانه فرش

به تعداد گره یا ریشه در هر متر مربع از عرض فرش ماشینی را شانه فرش ماشینی یا تراکم عرضی فرش می گویند . شانه های رایج در فروشگاه ها و نمایشگاه های فرش ماشینی عبارتند از : 350 ، 500 ، فرش 700 شانه ، قالی 1000 شانه و فرش ماشینی 1200 شانه که بالاترین شانه در فرش ماشینی به حساب می آید.

 

2_ تراکم فرش

به تعداد گره یا ریشه در هر متر مربع از طول فرش را تراکم طولی یا تراکم فرش می نامند . مهم ترین و رایج ترین تراکم های موجود در صنعت فرش عبارتند از : تراکم 1000 ، 1500 ، تراکم 2550 ، تراکم 3000 و فرش با بالاترین تراکم یعنی 3600

برای آشنایی بیشتر با این دو مشخصه و نقش تراکم و شانه در فرش بر روی قسمت رنگی کلیک کنید.

 

3_ تعداد گره در متر مربع

تعداد گره در فرش ماشینی مربوط به تراکم و شانه فرش است . برای بدست آوردن تعداد ریشه در هر متر مربع از فرش کافی است شانه و تراکم را در هم ضرب کنیم . مانند :  فرش 700 شانه تراکم 2550 می شود :

1785000=700*2550 در هر متر مربع از فرش ماشینی به این تعداد گره وجود دارد.

 

4_ تعداد رنگ در فرش

تعداد رنگ فرش فرش ماشینی ، همانطور که از اسمش پیداست به تعدا رنگ هایی که در زمینه فرش ماشینی به کار رفته است می گویند . امروزه با پیشرفت علم و دستگاه های بافندگی در کارخانه های تولیدی فرش ، بعضی از شرکت های بافندگی قادر به بافت فرش هایی با تعداد رنگ 14 شده اند . فرش های 700 شانه در تعداد رنگ بالا چون فرش 8 رنگ ، 10 رنگ و 12 رنگ بافته می شوند.

 

5_ ابعاد فرش ماشینی

این مشخصه از فرش نیز بسیار واضح است . فرش های ماشینی معمولا در ابعاد استانداردی چون فرش شش متری ، فرش نه متری و فرش دوازده متری بافته می شوند اما در ابعاد دیگر نیز قابل بافت هستند که به آنها فرش سفارشی گفته می شود . چرا که به میل مشتری فرش با هزینه بیشتر در ابعاد دلخواه بافته می شود.

 

6_ جنس فرش

منظور از جنس فرش ماشینی همان الیاف و نخ های به کار رفته در نخ خاب فرش است . الیاف کاربردی در تولید فرش ماشینی عبارتند از : اکریلیک ، پلی استر ، پلی پروپلین ، ویسکوز و ... که در بین اینها اکرلیک هیت ست شده بهترین نخ در فرش ماشینی است و دوام و مقاومت بسیار بالایی دارد . برای آشنایی بیشتر با نخ آکریلیک و ویژگی های آن بر روی قسمت رنگی کلیک کنید.

 

7_ ارتفاع نخ خاب فرش

ارتفاع نخ خاب فرش بنا بر تراکم فرش تولید می شود . اینگونه است که هرچه شانه و تراکم بیشتر باشد ، نخ خاب ( ارتفاع زمینه فرش ) بیشتر می شود و هرچه تراکم کمتر باشد ارتفاع نخ خاب نیز کمتر می شود و به لطافت آن افزوده می شود . استاندارد ارتفاع نخ خاب فرش ماشینی کمتر از 10 میلی متر است.

 

8_ وزن فرش ماشینی

مقدار وزن فرش نیز به شانه و تراکم بستگی دارد چرا که با افزایش مقدار تراکم ، فرش متراکم تر یا به اصطلاحی توپر تر می شود . در نتیجه فرش هایی مانند 1200 شانه تراکم 3600 سنگین تر از فرش های 1000 شانه تراکم 3000 است.

 

9_ پشت فرش ماشینی

آخرین مشخصه ها که مربوط به پشت فرش ماشینی است ، شناسنامه درج شده در پشت فرش ماشینی است که توسط دستگاه بافندگی حک شده . بهترین دستگاه های بافندگی فرش ماشینی Shonherr ، HCI ، HCP هستند . شناسنامه درج شده در پشت فرش جهت اطلاعات عمومی مشتری از جنس خریداری شده است و تمامی موارد ذکر شده از جمله  : مقدار تراکم و شانه ، درجه کیفی و ... درج شده است.

 

برای آشنایی با این اطلاعات در فرش ، یکی از محصولات داخل وبسایت هانی فرش را باز کرده و بیشتر با آنها آشنا شوید.

هانی فرش کاشان تنها تولید کننده و عرضه کننده بدون واسطه فرش ماشینی . برای آشنایی با قیمت فرش ماشینی و بازدید از انواع طرح فرش های ماشینی وارد صفحه اصلی هانی فرش شوید.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا