ШШЫЊШЇ ЪЇЩ Щ ЪЇЫЊШЩ ШўЩѕШШШЄЩШЩЫЊ
ШШЫЊШЇ ШЩЩШШ№ ЩЃШШґ

رو نمایی از پیشرفته ترین دستگاه تولید فرش ماشینی

نقش تکنولوژی در تولید فرش های ماشینی

 

عمده تولیدات نساجی ایران توسط ماشین آلاتی که در کشورهای بلژیک و آلمان ساخته می شود ، تولید می گردند . کشور آلمان و بلژیک معتبرترین سازندگان دستگاههای فرش بافی را دارد . دو برند شونهر و وندوویل از جمله همین تولید گنندگان هستند . امروزه شاهد پیشرفت صنعت فرش و پیشروی چشم گیر آن نسبت به دیگر محصولات صنعت نساجی هستیم . این مهم در سایه تلاش و همت دست اندرکاران این زمینه حاصل شده است . با وجود انواع تحریم ها در زمینه قطعات و ماشین آلات صنعتی خوشبختانه روز به روز موفقیت بیشتری در تولید فرش ماشینی پیدا کرده و توانسته ایم انواع تولیدات را رونق ببخشیم . با این وجود تاثیر تکنولوژی در تولید انواع فرش بر کسی پوشیده نیست . تولیدات پیشرفته و با فناوری روز دنیا موجب افزایش صادرات به کشورهای اروپایی و آمریکایی شده که در کنار منفعت اقتصادی کشور به کاهش نرخ بیکاری انجامیده است .


تاثیر تکنولوژی در تولید فرش


از مهمترین دلایل پیشرفت تکنولوژی در تولید انواع فرش ، حجم پایین قاچاق و مبارزه سرسختانه با قاچاقچیان و هم چنین حجم پایین واردات فرش به داخل کشور می باشد . فرش ایرانی در سراسر دنیا شناخته شده و دارای برند جهانی ست به گونه ای که در تمام جهان ایران را با نام فرش و قالی می شناسند . اگر پیشرفتی در این زمینه نداشتیم و تاثیر تکنولوژی در تولید انواع فرش قابل رویت نبود بی شک تا الان در مقابله با رقبای خود بازارهای جهانی را از دست داده و دیگر در بازار عرضه حرفی برای گفتن نداشتیم . ناگفته نماند که قسمت زیادی از پیشرفت را مدیون بخش خصوصی هستیم ، مسئولین بخش خصوصی با پیگیری ها  و تلاش های بی وقفه خود توانسته اند تولیدات را با تکنولوژی جهانی وقف داده و با برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی متعدد در شناساندن فرش ایرانی به دنیا گامی موثر بردارند .
در حال حاضر فرش کلاریس به روزترین تکنولوژی فرش ماشینی در دنیا را دارا می باشد که در ایران توسط تولید کنندگان داخلی در حال تولید می باشد . فرش کلاریس که با نام فرش چایی نیز شناخته می شود برای اولین بار در ایران و در سال 1397 تولید و رونمایی شده است .
فرش 700 شانه که به دلیل ویژگیهای خاص خود پرمتقاضی ترین محصول کارخانجات تولیدی است ، نیازمند دستگاه‌های تولید قدرتمند جهت ایجاد کیفیت بالا در تراکم و شانه پایین هستند ، به‌روزترین دستگاه‌ در کارخانه های تولید محصولات 700 شانه ، Hcpx می‌باشد .
ماشین های بافت 1200 شانه را تنها می توان در کشور ایران پیدا کرد ، حتی بلژیک که سازنده دستگاه فرش 1200 شانه است تا کنون نتوانسته محصول را به مرحله تولید برساند . ارائه فرش بافته های 1200 شانه با ماشین Alpha 500 XHDC که از ساخته های شونهر می باشد امکان پذیر است . ماشین آلات قدرتمند و بدون عیب که توسط بهترین برنامه ریزان طراحی و ساخته شده است . شرکت نام برده پس از Alpha 300 به ساخت Alpha 320 ، Alpha 360  ، Alpha 400 و در نهایب Alpha 500 XHDC که مورد استفاده در ایران است پرداخته است . این سیر طبیعتا در بافت محصولات و بالا بردن کیفیت آن تاثیر داشته ، از همین رو شاهد بهتر شدن محصولات و کفپوش منازل در گذر زمان بوده ایم .
گلیم ها و فریزها که نوعی فرش مدرن محسوب می شوند ، نیازمند دستگاهی به نام ADR هستند . این دستگاه با عرض 4 متر و به دلیل ضعیف بودن نمیتواند در بافت تراکم های بالا به خوبی عمل کند . دستگاههای HCP که انواع مختلفی دارند از دیگر ماشین آلاتی هستند که از نظر کیفیت و بافت فرش های متفاوتی تولید می کنند . در این مورد میتوان اشاره کرد به 1- برای 8 رنگ -HCP2 - برای 10 رنگ -HLX،CRP ، CRX1,2 ، CRT و غیره .

بافت فرش های مدرن توسط ماشین های دیگری هم قابل انجام است اما بصورت 400 شانه ، برای مثال گلیم بافی با استفاده از UCL وندوویل ، فریز بافی به وسیله RCI و فریز ابریشم 400 شانه یا فرش گلیم و فرش گلیم متالیک توسط دستگاهی به نام UCL وندوویل انجام می شود همچنین جهت بافت فرش شگی 280 شانه ، فرش شنل 500 شانه نیازمند دستگاهی به نام CTM که ازتولیدات شرکت شونهر می باشند ، خواهیم بود . فرش های مدرن هم از جمله انواع تازه و نوپا در صنعت فرش هستند که توانسته اند جایگاه خود را پیدا کرده و به تولید انبوه برسند .
با وجود موارد مطرح شده می دانیم که واردات دستگاهها و ماشین الات بافت منجر به خروج حجم زیادی ارز از کشور می شود اما حیات صنعت و کشور بدان وابسته است . با نگاهی گذرا به بازار فروش جهان می بینیم که رقبایی مانند چین ، عربستان و ترکیه همچنان به تولید محصولاتی با شانه و تراکم پایین متمرکز هستند اما ایران توانسته انواع محصولات 500 شانه ، 700 شانه ، 1000 شانه ، 1200 شانه و جدیدا 1500 شانه را به مرحله تولید برساند . در بسیاری از موارد ایران تنها سفارش دهنده ماشین آلات پیشرفته از کشورهای غربی است چراکه برای کشور و صنعت فرش سودآوری دارد . همانطور که مطرح شد ابعاد منفي این قضیه را هم باید در نظر گرفت و آن خروج ارز از کشور و استهلاک ماشين آلات است که امیدواریم در آینده نه چندان دور به تکنولوژی تولید ماشین آلات هم دست یافته و بی نیاز از سایر کشورها انواع و اقسام محصولات با کیفیت را به سراسر دنیا عرضه نماییم .
از میان سیل عظیمی از تولید کنندگان فرش ، هانی فرش با استفاده از بهترین و جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا در زمینه تولید فرش و با بکارگیری بهترین روش ها و الگوریتم های مشتری پسندانه در زمینه فروش کالا و فرش تصمیمی محکم و جدی در این صنعت گرفته است .

 

 

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
ШЁШЪЇШґШЄ ШЁЩ ШЁШЩШ